Euro
10.1216
0.04%
Dolar
8.6216
-0.06%
Altın
492.33
0.02%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
365.199
-1.85%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun'dan helikopterli denetim

  30 Mart 2014 yerel seçimlerindeki gibi bir trafo sıkıntısı yaşanmaması için Bakan havadan denetim yaptı.
  • 21.09.2015 - 12:02
  Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun'dan helikopterli denetim

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın gündeminin ilk sırasında 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesi enerji güvenliği yer alıyor. Bu kapsamda 1 Kasım gecesi oy sayımının devam ettiği sıralarda yaşanabilecek elektrik kesintilerine karşı her türlü tedbir düşünülüyor. Bu yüzden seçime Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve İçişleri Bakanlığı kadar yoğun çalışan kurumların başında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yer alıyor.

  Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun dan helikopterli denetim #1

  1 KASIM SEÇİMLERİ İÇİN OLAĞANÜSTÜ ÖNLEM

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı seçim günü elektrik kesintisi yaşanmaması için olağanüstü önlemler aldı. Ankara Gölbaşı'nda bulunan Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Milli Yük Tevzi Merkezi'ne bağlı ekipler son teknolojiyle donatılan 4 helikopterle seçim tarihine kadar iletim hatlarını havadan gözlem altına alacak. Helikopterlere monte edilen HD çözünürlüklü video kamera, infrared yani termal kamera, krona kamera ve fotoğraf makinelerinden oluşan elektrooptik cihazlar elektrik iletim hatlarını havadan denetleyecek. Helikopterli denetim sırasında hatlarda olumsuz iklim şartları, doğal çevre koşulları, coğrafi koşullar gibi nedenlerle hatlarda çıplak gözle görülemeyen iletkenlerdeki liflenme, izoletörlerdeki kırıklar ve direklerdeki parça eksikliği ile devrilme riskleri tek tek tespit edilerek anında merkeze iletilecek. Bu denetimler sonucunda 55 bin kilometre uzunluğundaki iletim hattında bulunan 15 milyon 400 bin elektrik direği, 6 buçuk milyon adet armatür denetlenmiş olacak.

  Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun dan helikopterli denetim #2

  BAKANDAN HELİKOPTERLİ DENETİM

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, özel donanımlı helikopterle Gölbaşı'nda iletim hatlarını denetledi. Seçimin huzur içinde yapılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Alaboyun, helikopterde yaptığı açıklamada, "Enerji Bakanlığı olarak bize düşen görev, enerji kesintilerinin olmaması, daha önce olan spekülasyonlara yeniden meydan verilmemesidir" dedi. Helikopterde yer alan kameraların özelliklerini tanıtan Alaboyun, "İnfrared yani termal kameralar sayesinde özellikle direklerin bağlantı yerlerinde bir kızışma varsa hemen müdahil olunuyor. Bir diğer konu da krona diye bir kameramız var, bu kamerayla özellikle direk ve tel etrafındaki enerji kayıplarını uzaktan algılamayla gözetleyebiliyoruz. Teknik elemanlarımız gidiyorlar, müdahil oluyorlar. Tamir, bakım, onarım ne varsa yerine getiriyorlar. Bir de HD kameramız var, normal haber kameraları gibi. Tepe noktalardan görüntüler alınıyor. Bir arıza var mı, yok mu veya aşağıda olumsuz bir şey var mı, yapılaşma var mı? Hayvanlar gelmiş mi, oralarda bir takım sıkıntılara neden olmuş mu? Görüntüler anında canlı olarak aktarılabiliyor. Ve deniliyor ki Gölbaşı'nda falanca noktada, yerde şöyle bir sıkıntı var. Ekipler anında oraya yönlendiriliyor ve müdahale ediliyor" ifadelerini kullandı.

  "ELEKTRİK HATTINI KAPATMADAN ANINDA MÜDAHALE EDİLECEK"

  Helikopterli denetim öncesi elektriğin kesilerek, hangi bölgelere enerji verilemeyeceğinin duyurulduğunu anlatan Alaboyun, "Bunun üzerine kablolar yeniden geçiriliyor, tamiratlar yapılıyor ondan sonra şarterler tekrar açılıyor, elektrik veriliyordu. Artık günümüzde canlı bakım dediğimiz yani elektrik hatlarını kapatmadan olaya müdahale imkanına sahibiz. Bu imkana sahip ülkelerde insanlar askıda helikopterlerle oraya iniyorlar ve elektrik çarpmasını tamamen önleyici sistemleri var. Sisteme müdahil oluyorlar" dedi.

  Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun dan helikopterli denetim #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir