Euro
15.2464
-0.27%
Dolar
13.6137
0.18%
Altın
792.3220
-0.29%
Borsa
1964
0.65%
Bitcoin
501.644
-2.99%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Fikri Işık: Dünyanın küre olduğunu Müslümanlar keşfetti

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ''Dünyanın küre olduğunu Müslüman matematikçiler ve coğrafyacılar ortaya çıkarmıştır'' dedi.
  • 29.11.2014 - 10:44
  Fikri Işık: Dünyanın küre olduğunu Müslümanlar keşfetti

  Fikri Işık: Dünyanın küre olduğunu Müslümanlar keşfetti #1

  Konya’da incelemelerde bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sanayi Odası’nın 40’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle Dedeman Otel’de düzenlenecek 'Sanayi Gecesi'ne katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı gecede iş adamlarına seslenen Bakan Fikri Işık, İslam dünyasının, dünyanın gidişatına yön verdiğini belirterek, ilim ve bilimin önemini anlattı. Bakan Işık, "İslam’ın doğuşundan itibaren İslam dünyası, dünyanın en gelişmiş toplumları olarak dünyanın gidişatına yön vermiş" dedi.

  DÜNYANIN YUVARLAK OLDUĞUNU MÜSLÜMANLAR KEŞFETTİ

  Dünya’nın küre olduğunu ilk Müslüman matematik coğrafyacıların ortaya çıkardığını belirten Bakan Işık, şunları söyledi: "İslam dünyası binli yılların başında hatta daha da önce bugün hayatımızı kolaylaştıran, modern teknolojiye beşiklik eden pek çok buluşu gerçekleştirdi. Bilir misiniz sibernetik kurucusu El Cezeri’dir. Modern trigonometrinin kurucuları El Battani gibi İslam alimleridir. Pascal üçgeninin ilk mucidi Ebu’l Vefa’dır. Galileo’dan 700-800 yıl önce Halife Memun’un talimatıyla Harezmi’nin başında olduğu 71 Müslüman matematik coğrafyacı dünyanın bugünkü şeklini bir küre olarak ortaya çıkarmışlardır. Şu an bir orijinal nüshasını İstanbul’da Fuat Sezgin Hoca'nın İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde görebilirsiniz. Ortaçağ karanlığını Avrupa yaşarken, İslam alimleri dünyanın geleceğine yön veren buluşlar gerçekleştirmişler."


  Görüş Bildir