İHA

Kahramanmaraş merkezli iki deprem, Türkiye'nin yüreğini yaktı.

Daha o yıkıcı depremlerin yaraları bile sarılamazken; dün akşam Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki daha oldu.

Sarsıntıların ilk gününden itibaren tüm birimleriyle alarm durumuna geçen Büyükşehir Belediyesi, bölgeye ekiplerini yönlendirdi.

Bursa Belediyesi bölgede

Hatay'da geçici barınma sorununun çözümü, seyyar tuvaletlerin kurulumu ve bakımı ile gelen yardımların koordinasyonu konularında çalışma yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi, başta merkez Antakya ilçesi olmak üzere köy köy, mahalle mahalle şehre dağılıp, battaniye ve ısıtıcıdan, su ve gıda maddelerine kadar tüm ihtiyaçları depremzedelere ulaştırdı.

Afet koordinasyon merkezini de salladı

Ekibiyle birlikte seferber olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da dün Antakya'daki yardım dağıtım merkezlerini gezdi ve geceyi geçirmek için merkezde bulunan belediyesi tarafından kurulan afet koordinasyon merkezine geçti.

Saat 20.04'te yaşanan ve Hatay Valiliği dahil birçok binada yeniden yıkama sebep olan deprem, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay'daki koordinasyon merkezinde de şiddetli şekilde hissedildi.

Korku dolu anlar

Deprem anında sallanan çadırlar ve konteynerler, koordinasyon merkezinin güvenlik kameraları tarafından görüntülendi.

O an konteyner ve çadırlarda kalanların dışarıya koşarak çıktıkları görüldü.

Öte yandan depreme yakalanan Aktaş, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak iyi olduğunu duyurdu.

"Güçlü bir sarsıntı hissettik"

Aktaş, “İhtiyaçları karşılamak üzere bulunduğumuz Hatay'da az önce güçlü bir sarsıntı hissettik. Ekiplerimizin hepsi olumsuz bir duruma karşı teyakkuz halinde. Geçmiş olsun. Rabb'im cümlemizi korusun.” yazdı.

Sonrasında bir paylaşım daha yapan Aktaş, “Dün akşam yaşadığımız deprem sonrası Antakya’da bir enkazda çıkan yangına ekiplerimiz müdahale ederek çevredeki evlere sıçramadan söndürdü. Yaşanılabilecek olumsuz durumlara karşı tüm birimlerimizle sahadayız. Rabb’im yardımcımız olsun.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)