Petrol
77.42
0.04%
Euro
19.5938
0.03%
Dolar
18.6387
0.03%
Altın
1.07
-0.03%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.924
-0.77%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Hulusi Akar: ABD'den teknik heyet geldi

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile yapılacak Afganistan görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Akar, "Mevcut personel dışında bölgeye giden personelimiz bulunmuyor" dedi.
  • AA
  • 24.06.2021 - 11:17
  • Güncelleme : 24.06.2021 - 12:11
  Hulusi Akar: ABD'den teknik heyet geldi

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hassas Güdüm Kiti-82 Teslimat Töreni'nde konuştu. Bakan Akar, Afganistan'daki gelişmelere de değindi.

  AFGANİSTAN KONUSU

  Afganistan'ı "Asya'nın kalbi" ve kritik öneme sahip bir ülke olarak nitelendiren Akar, Türkiye ile Afganistan arasında köklü tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirtti.

  Akar, Türk-Afgan diplomatik ilişkilerinin 100. yılı olduğunu anımsatarak, "1921 tarihli Türk-Afgan ittifak anlaşmasında da ifade edildiği gibi 'iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir'.

  Dolayısıyla Türkiye, her zaman kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğu Afganistanlı kardeşlerimizin barış, güven ve istikrar içerisinde yaşaması için büyük gayret sarf etmiştir, Buna devam edeceğiz." diye konuştu

  "TEKNİK HEYET GELDİ"

  Türkiye'nin BM kararları çerçevesinde 2002'de ilk göreve başlandığı andan itibaren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti'ne, 2015’ten itibaren de NATO'nun Kararlı Destek Misyonu'na katkı sağlamayı sürdürdüğünü aktaran Akar, Türkiye'nin buralardaki başarılarının herkes tarafından büyük bir saygıyla takip edildiğini söyledi.

  Akar, TSK'nın halihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığı görevini de yürüttüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

  "Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusu.

  Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz. Bu kapsamda ABD teknik heyeti de bugün Bakanlığımıza geldi. Görüşmelerimiz başladı, devam ediyor. Şu an için alınmış bir karar yok.

  Mevcut personelimizin dışında bölgeye giden personelimiz de bulunmamaktadır. Ülkemiz ve Afganistan'ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Amacımız, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir."

  Hulusi Akar: ABD den teknik heyet geldi #1


  Görüş Bildir