Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.089
0.24%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Merkel'den İngiltere açıklaması: Çirkinleşmeyelim

  Avrupa'da İngiltere'ye karşı yükselen tepkilere Merkel'den karşı tepki geldi. Merkel 'çirkinleşmeyelim' dedi.
  • Haber Merkezi
  • 26.06.2016 - 09:26
  Merkel'den İngiltere açıklaması: Çirkinleşmeyelim

  Merkel den İngiltere açıklaması: Çirkinleşmeyelim #1

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış süreciyle ilgili müzakerelerle ilgili olarak "Çirkinleşmeye gerek yok, usulüne uygun yürütülmeli" dedi.

  5 AB ÜLKESİ ORTAK BİLDİRİ YAYINLAMIŞTI

  Merkel ayrıca, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla ilgili yaptığı 'Bu süreç arafta bırakılmaması için mümkün olan en kısa sürede başlamalı' açıklamasının aksine 'Acelesi yok' yorumu yaptı.

  AB kurucu ülkelerinin Dışişleri Bakanları'nın Berlin'deki olağanüstü zirvesi ardından konuşan Merkel, Londra'nın "hızlı çıkışından yana olmadığını" ifade edip "Evet, sonsuza kadar sürmemeli doğru ama, özellikle kısa zamanda gerçekleşmesi için de uğraşmayacağım" dedi.

  Partisinin toplantısı sonrası konuşan Merkel ayrıca, diğer ülkelerin AB'den çıkmalarına engel olmanın da müzakerelerde öncelik verdikleri maddelerden olmadığını belirtti.

  Almanya Başbakanı, İngiltere'yle müzakerelerin 'objektif ve iyi bir iklimde, usulüne uygun şekilde' yürütülmesini istediğini kaydetti.

  AVRUPA'DA SERT SÖYLEMLER ÖNE ÇIKMAYA BAŞLAMIŞTI

  İngiltere'deki referandum kararının ardından, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker başta olmak üzere birçok lider sert çıkışlar yapmış, 'İngiltere'nin ayrılış süreci derhal başlamalı' ifadeleri kullanılmıştı.

  Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier da, Berlin'de Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'nın katıldığı zirve sonrası açıklamasında İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin 'en kısa sürede başlaması' çağrısında bulunmuştu.

  Merkel ise yaptığı 'acelesi yok' açıklamasıyla tartışmalara noktayı koymuş oldu.


  Görüş Bildir