Meteorolojiden çığ, buzlanma ve don uyarısı
İHA

Birçok ilde kar kendisini gösterdi.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağını belirtilerek çığ, kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Muş ve Bitlis çevrelerinin öğle saatleri itibariyle, Van’ın batısının ve Hakkari çevrelerinin gece saatleri itibariyle aralıklı kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Muş’un akşam, Bitlis çevrelerinin ise gece saatleri itibariyle yoğun kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR KUVVETLİ ESECEK

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette, bölgenin yüksek kesimlerinde ise kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.

SICAKLIKLAR EKSİ 5’E KADAR DÜŞECEK

İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları; Van’da eksi 1, Hakkari’de eksi 2, Muş ve Bitlis’te eksi 5 derece olması beklenmektedir. Bölgemiz genelinin yüksek kesimlerinde rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden; eğimli dik yamaçlarda çığ riski, kar savrulmasına bağlı görüş mesafesinde azalma ve kar sürüklenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

“DİK YAMAÇLARDA ÇIĞ RİSKİ BULUNMAKTADIR”

Mevsim normallerinin altında seyreden düşük sıcaklıklara bağlı olarak sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Bölgemizde yüksek kar örtüsüne bağlı olarak özellikle yüksek kesimlerde bulunan eğimi dik yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır. Buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde bölgemizde oluşabilecek çığ tehlikelerine karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.”

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve don uyarısı

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve don uyarısı

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve don uyarısı

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)