Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.311
0.93%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Numan Kurtulmuş'tan bedelli askerlik açıklaması

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş NTV'de bedelli askerlik ile ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 25.11.2013 - 21:22
  Numan Kurtulmuş'tan bedelli askerlik açıklaması

  Numan Kurtulmuş tan bedelli askerlik açıklaması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yardımcılarına “Milli Savunma Bakanı ile görüşün ve bir çalışma başlatın” diyerek, bedelli askerliğin gündeme getirilebileceği sinyalini vermişti.

  'BEDELLİ SON KEZ ÇIKARILABİLİR'

  Başbakan'ın talimatı sonrası konuşan Kurtulmuş, " Askerliğini yapamamış birikmiş olan bugün 400 bin gencimizden bahsediyoruz bunlarla ilgili de belki bir sefer olmak üzere son sefer olmak üzere bir bedelli askerlik uygulaması olabilir" dedi. İşte Numan Kurtulmuş'un bedelli askerliğe ilişkin açıklamaları:

  'AYRINTILARI GENELKURMAY BELİRLER'

  Bedeli askerlik konusunda GBT’lerde aranmak istemiyorum bedelli askerlik istiyoruz, çok mağdur olduklarını dile getirmişler mesaj atan izleyicilerimiz. Makul yaş ve tutarda çözüm bekleyen milyonlar var. Burada bedelli askerlik nasıl olacak ne zaman olacak kendi ihtiyaçları çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı'dır. Tabii hükümet bunu bir siyasi kararlılıkla gündeme getirecek bu istişareler zaman zaman yapılıyor. Şu anda böyle bir talebi yok Genelkurmay Başkanlığı'nın. Kişisel fikrim esas olan sık sık bedeli askerliği konuşmaktan ziyade askerlik sisteminde bir revizyona gitmektir.

  'ASKERLİĞİN KISALMASI GEREKİR'

  O da Türkiye'de artık çok sayıda piyademizin olduğu askerlik sistemi yerine üstün savunma kabiliyeti olan uzman ordunun olması. Geri kalan bütün gençlerimiz içinse askerliğin mümkün olduğu kadar kısaltılması esastır. Böyle bir düzenlemeye doğru Türkiye'nin gitmekte olduğunu görüyorum. Ama bu arada askerliğini yapamamış birikmiş olan bugün 400 bin gencimizden bahsediyoruz bunlarla ilgili de belki bir sefer olmak üzere son sefer olmak üzere bir bedelli askerlik uygulaması olabilir.

  'REVİZYON OLMADAN KONUŞULMAMALI'

  Bu teknik bir meseledir bu talebi de ortaya koyacak olan genelkurmay başkanlığıdır. Ama bir revizyona gitmeden bugün bedeli askerliği konuşursak hiç şüphesiz bir kaç sene sonra tekrar konuşuyor olacağız.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir