Petrol
115.27
1.29%
Euro
17.4728
-0.46%
Dolar
16.6261
-0.34%
Altın
979.96
0.39%
Borsa
2474
-0.64%
Bitcoin
337.281
-4.35%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  ‘Şalgamcı Abla', 35 yıldır şalgam suyu satıyor

  Adana'da 'Şalgamcı Abla' olarak bilinen Nesrin Hitay, yaklaşık 35 senedir aynı yerde şalgam suyu satarak hayatını idame ediyor.
  • DHA
  • 10.11.2018 - 13:19
  ‘Şalgamcı Abla', 35 yıldır şalgam suyu satıyor

  Adana'da 'Şalgamcı Abla' olarak bilinen Nesrin Hitay, yaklaşık 35 senedir aynı yerde şalgam suyu satarak geçimini sağlıyor.

  BABA MESLEĞİ

  Merkez Seyhan ilçesi Çakmak Caddesi'nde babasının açtığı iş yerinde şalgam satan Nesrin Hitay, 10 yaşında bu işe başladığını ve yaklaşık 35 senedir hiç kopmadığını söyledi. Hitay, "Babamız bize bu mesleği bıraktı, biz de bunun değerini bildik. Kardeşlerimin de yardımıyla burada yıllardan beri bu işi yapıyorum. Sevgimi de kattığım için kalıcı olmayı başardım" dedi.

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #1

  FAYDALARI ÇOK FAZLA

  Şalgamın birçok faydası da olduğunu belirten Hitay, şöyle konuştu:
  "Şalgamın birçok faydası var. Adanalılar da bunu bildiği için ve iyi yapılan şalgamı sevdiği için bizi tercih ediyorlar. Faydalarından örnek verecek olursak, mesela şalgamı bol acılı yaptığınız takdirde grip hastalığına çok iyi geliyor. Bundan dolayı kış aylarında da boca tüketiliyor. İçinde A ve C vitamini olduğundan dolayı yüksek derecede enerji veriyor."

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #2

  ŞALGAMIN İYİSİ ADANA'DA

  Şalgamı çok sevdiğini ve acılı içmeyi tercih ettiğini belirten Emine Sarı ise, "Şalgam suyunu özellikle şalgamcı ablada içiyorum. Çünkü çocukluğumdan itibaren buraya alıştım. Zaten şalgamın en iyisi Adana’da yapılır. Bundan dolayı sık sık şalgam içiyorum” dedi.

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #3

  ADIMI PEK BİLMEZLER

  Adana’da bu mesleği yapan çok az sayıda kadın olduğunu ve bu işe yıllarını verdiği için kent halkı tarafından tanındığını belirten Hitay, "Çocukluğumdan beri burada olduğum için insanlar artık tanıyorlar beni. Sağ olsunlar, seviyorlar da. Ben de Adana insanını çok seviyorum. Adımı pek bilmezler. Bana 'Şalgamcı Abla' diye hitap ederler. Hadi ablamıza gidelim de şalgam içelim derler. Bir işi severek yaparsanız başarı kendiliğinden geliyor" diye konuştu.

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #4

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #5


  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #6


  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #7

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #8

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #9

  ‘Şalgamcı Abla , 35 yıldır şalgam suyu satıyor #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir