Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.5582
-0.01%
Dolar
16.3387
-0.06%
Altın
973.17
0.06%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.295
-0.08%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Serbest kalan Türkler yaşadıklarını anlattılar

  Terör örgütü IŞİD'in elinden kurtarılan 46 Türk vatandaşının, Şanlıurfa'dan Ankara'ya uçak yolculuğunda, 100 gün boyunca yaşananlarla ilgili bazı ayrıntılara ulaşıldı.
  • 20.09.2014 - 13:25
  Serbest kalan Türkler yaşadıklarını anlattılar

  IŞİD'in elinde alıkonulan konsolosluk çalışanları ve Türk vatandaşları kurtarıldı. 46 Türk vatandaşı, ilk olarak Akçakale'den Şanlıurfa'ya giriş yaptı, buradan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun uçağıyla aileleriyle buluşmak üzere Ankara'ya gittiler.

  Serbest kalan Türkler yaşadıklarını anlattılar #1

  DAVUTOĞLU PERSONELE SESLENDİ

  İşte Şanlıurfa-Ankara yolculuğu boyunca, 101 gün IŞİD'in elinde rehin olan personelden, uçaktaki gazetecilere açıklamalar geldi. Uçakta bulunan NTV Muhabiri Deniz Kilislioğlu'nun aktardığına göre, Ahmet Davutoğlu uçakta 46 personele seslendi. "Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın" ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Göremediğim ailelere lütfen selamlarımızı iletin’ dedi.

  DAVUTOĞLU'NU DÜĞÜNÜNE DAVET ETTİ

  Davutoğlu ve eşi, yemek servisinin ardından personele tek tek kırmızı gül verirken, burada Başbakan'la serbest bırakılanlar arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Hacca gitmek isteyenlerin taleplerinin yanı sıra, Kırşehir’de düğünü olan bir vatandaş da Davutoğlu’nu düğününe davet etti.

  ''SERBEST KALACAKSINIZ DEDİLER İNANMADIK''

  Ahmet Davutoğlu ve eşinin yoğun ilgisi, serbest kalanlar arasındaki biri 11 aylık diğeri 13 aylık olan iki bebeğe yoğunlaştı. Vatandaşlardan biri, "Bize geçen perşembe günü serbest bırakılacaksınız dediler. İlk etapta inanmadık. Dün gece itibariyle yola çıktık" dedi.

  "YALAN SÖYLEDİM"

  NTV'nin operasyona yönelik edindiği bilgiler arasında yer alan, rehinelerin 101 gün boyunca 8-9 kez yer değiştirildiği bilgisi, serbest kalan vatandaşlar tarafından da doğrulanırken, 101 gün boyunca rehinelerle IŞİD militanları arasında tercümanlık yapan kişi de açıklamalarda bulundu.

  Bu kişinin aktardığı bilgiler şöyle: "Diğer personel onlarla hiç görüşmedi. İritibatta olan bendim, işim zordu. IŞİD mensuplarıyla bire bir irtibat halinde kalmak zorunda kaldım. 101 gün boyunca zaman zaman yalan söylemek zorunda da kaldım. Ama buradakilerin morallerini yüksek tutmak zorundaydım. Hep güzel şeylerden bahsetmeye çalıştım.’


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir