Petrol
84.41
0.05%
Euro
17.7163
0.15%
Dolar
18.4389
-0.05%
Altın
966.24
0.03%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
357.311
-0.16%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  Suriye'den Türkiye'ye ortak askeri komisyon önerisi

  Suriye'den Türkiye'ye ortak askeri komisyon önerisi

  Düşürülen Türk jetinin ardından Suriye, Türkiye'ye ortak askeri komisyon önerisinde bulundu.
  • 25.06.2012 - 16:45

  Suriye den Türkiye ye ortak askeri komisyon önerisi #1

  Suriye, Malatya'dan kalkan keşif jetini Hatay'ın güneybatısında vurarak düşürmüştü. Suriye, daha sonra yaptığı açıklamada, "Türk uçağı olduğunu sonradan anladık" dedi.

  ORTAK ASKERİ KOMİSYON KURALIM

  Hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jetini düşüren Suriye, olay yeri incelemeleri için Türkiye'yle ortak bir askeri komisyon kurulmasını önerdiğini ancak Ankara'dan yanıt alamadığını iddia etti. Uçağın, üzerinde mermi izleri bulunduğu öne sürülen kuyruk kısmının da Türkiye'ye teslim edildiği belirtildi.

  SURİYE'DEN 'NEDEN DÜŞÜRDÜK?' AÇIKLAMASI

  Türk jetinin düşürülmesiyle ilgili Şam'da basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, "Türk uçağı Suriye hava sahasını ihlal etti. Biz de ateş açarak karşılık verdik ve uçak Suriye karasularına düştü" dedi.

  "Acilen bir tepki vermeliydik. Suriye uçağı da olsa düşürürdük" diyen Makdissi, yaşananlara rağmen Türkiye ile komşuluk ilişkilerini sürdüreceklerini belirtti.

  Türk keşif uçağının 100 metre irtifada düşürüldüğünü öne süren Suriyeli sözcü, "Türk jeti radar güdümlü füzeyle değil, menzili sadece 2.5 kilometre olan bir uçaksavarla vuruldu" diye konuştu.

  Uçaksavarlar dışında kesinlikte füze kullanılmadığına işaret eden Makdisi, bunu da Türkiye'ye teknik olarak izah ettiklerini, uçağın üzerinde mermi izleri bulunan kuyruk kısmını ispat olarak Türk yetkililere teslim ettiklerini ifade etti.

  "Bu olup biten, Suriye'nin egemenliğinin büyük bir ihlalidir" diyen Makdissi, kayıp pilotların aranmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir