TSK'dan Uludere komutanıyla ilgili açıklama

TSK'dan Uludere komutanıyla ilgili açıklama

Son YAŞ toplantısında emekli edilen ve Uludere bombardımanından sorumlu olarak gösterilen Korgeneral Veysi Ağar'la ilgilin TSK 5 maddelik açıklama yaparak, emeklilik kararında Uludere olayının etkisinin olmadığı ifade edildi.

İŞTE TSK'NIN 5 MADDELİK O AÇIKLAMASI

1. Birkaç gündür bazı basın yayın organlarında, 2'nci Hava Kuvveti Komutanı'nın emekliye ayrılmasını çeşitli olaylarla ilişkilendirme gayretleri görülmektedir.

2. 926 Sayılı Askerî Personel Kanununa göre; Hava Kuvvetleri Komutanlığının Orgeneral kontenjanı iki kişidir. Bu yıl, kontenjanın dolu olması nedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanlığında Orgeneral terfisi olmamıştır.

3. 2012 yılı YAŞ Toplantısında, TSK'daki uzatma kontenjanları belirlenmiş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında bir Korgeneralin görev süresinin uzatılması, bir Korgeneralin kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılması kararlaştırılmıştır.

4. Alınan bu karar doğrultusunda, rütbe bekleme süresini tamamlayan iki hava Korgeneralinin değerlendirilmesi yapılmış ve 2'nci Hava Kuvveti Komutanı kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

5. Emeklilik işleminin basında yer alan olaylarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

TSK'dan Uludere komutanıyla ilgili açıklama