Türkiye, hava sahası yoğunluğunda Avrupa'da ilk üçte
İHA

Türkiye, havacılıkta attığı adımlarla bu alanda en üst lige çıktı.

Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) Performans İnceleme Birimi tarafından 15 Haziran 2024 tarihinde yapılan ölçümlere göre Türkiye, EUROCONTROL üyesi 41 ülke içerisinde, 5 bin 573 uçuş ile hava sahası en yoğun ülkeler arasında 3. sırada yer aldı.

'Yapılan yatırımlarla söz sahibi ülke haline geldik'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, tüm ulaşım modlarına olduğu gibi havayollarına da yaptıkları yatırımlar ile Dünya'da ve Avrupa'da söz sahibi bir ülke konumuna geldiklerini belirtti.

"2023 yılının aynı gününde kayıtlara geçen 3 bin 587 rakamına oranla yüzde 17,8 artış gösterdi"

Uraloğlu, “Yaptığımız yatırımlar sonucunda havacılık alanında önemli bir aktarma merkezi haline geldi. Yaz döneminin başlamasıyla havalimanlarımızdaki hava trafiğinde önemli derecede yoğunluklar yaşanıyor” ifadesini kullandı.

"Avrupa çapında zirveye çıkacağımıza olan inancımız tamdır"

Türkiye'deki hava yolu trafiğinin her geçen gün arttığına da vurgu yapan Uraloğlu, “15 Haziran 2024 tarihinde ülkemizdeki havalimanlarına iniş kalkış yapan uçak sayısı 4 bin 227'e ulaşarak 2023 yılının aynı gününde kayıtlara geçen 3 bin 587 rakamına oranla yüzde 17,8 artış göstermiştir. Ülkemiz hava trafik sayılarının her geçen gün artarak Avrupa çapında zirveye çıkacağımıza olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)