Petrol
99.47
2.13%
Euro
18.5262
0.60%
Dolar
17.9375
0.38%
Altın
1.03
0.05%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
434.330
2.02%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik

  Yönetmelikte yapılan değişiklikle yıllık ücretli izin süreleri artık bölümler halinde kullanılabilecek.
  • AA
  • 18.08.2017 - 09:35
  Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı "Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  'ÜÇE BÖLÜNEBİLİR' İBARESİ KALDIRILDI

  Buna göre, yönetmeliğin 6. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "en çok üçe bölünebilir" ibaresi "bölümler halinde kullanılabilir" olarak değiştirildi.

  Söz konusu düzenleme ile tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izinlerin bölümler halinde kullanılabilmesine imkan tanındı.

  Bu arada, aynı maddeye eklenen fıkra ile yapılan düzenlemede ise alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süreleri, aynı iş yerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacak.

  Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik #1

  ALT İŞVEREN İZİN KAYIT BELGESİNİ ASIL İŞVERENE VERECEK

  Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlü olacak.

  Ayrıca yönetmeliğin 9'uncu maddesinin üçüncü fıkrasına eklenen fıkra ile yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün artırılarak uygulanacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir