Euro
10.3834
0.72%
Dolar
8.853
1.04%
Altın
498.96
1.64%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
372.569
-2.89%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı

  Kendilerini polis olarak tanıtıp telefonla aradıkları kişileri dolandıran 2'si kadın 17 kişilik şebeke, 5 ilde yapılan operasyonla yakalandı.
  • DHA
  • 15.01.2019 - 15:42
  • Güncelleme : 15.01.2019 - 15:42
  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı

  Asayiş Şube Müdürlüğü, vatandaşları telefonla arayarak dolandıran bir şebekeye yönelik, 1 Ağustos 2018 tarihinde soruşturma başlattı. İstanbul, Ankara, Konya ve Muğla'da bulunan mağdurların ifadeleri ve verdikleri bilgiler kullanılarak yapılan soruşturmada polis, şebeke üyelerinin kimliklerini ve çalışma yöntemlerini tespit etti.

  Şüphelilerin, kendilerine özellikle yaşlı insanları hedef seçtikleri belirlendi. Şüphelilerin aradıkları kişilere kendilerini polis yada savcı olarak tanıttıkları, "Adınız FETÖ operasyonunda geçiyor. Evinizdeki altınları bize vereceksiniz. Parmak izi incelemesi yapacağız." diyerek kandırdıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin bazı olaylarda, mağdurların paralarını bankadan çekmelerini sağlayarak, teslim aldıkları da öğrenildi.

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı VİDEO

  4 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON YAPILDI

  Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından gerekli delillerin toplanmasının ardından, operasyon için düğmeye basıldı. İstanbul, Bursa, İzmir ve Şanlıurfa illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında çete lideri İbrahim E.'nin de bulunduğu 2'si kadın toplam 17 şüpheli, yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri Asayiş Şube Müdürlüğü'nde yapıldı.

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #1

  ERBAKAN'IN KARDEŞİ DE AYNI ŞEBEKENİN KURBANI OLDU

  Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde şüphelilerin ifadeleri alındı. Emniyette yapılan işlemlerde ilginç bilgiler ortaya çıktı. Kasım ayında benzer yöntemle Eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın kardeşi Kemalettin Erbakan'ın, şebeke tarafından dolandırılmaya çalışıldığı ancak Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı güven timlerinin dikkati sonucunda, şüphelinin yakalandığı öğrenildi.

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #2

  KURYE OLARAK SURİYELİLERİ KULLANDILAR

  Çökertilen şebekenin, Suriye uyruklu kişileri kurye olarak kullandığı belirtildi. Şebekenin, evlere altın ve para almaya bu kişileri gönderdikleri, bu şekilde tanınmalarının engellemeye çalışıldığı öğrenildi.

  6 OTOMOBİL VE 1 DAİREYE POLİS EL KOYDU

  Bunun yanı sıra şebeke üyelerinin, vatandaşlardan dolandırdıkları paralarla 6 lüks otomobil ve daire satın alarak, lüks bir hayat yaşadıkları kaydedildi. Operasyon kapsamında, şebeke üyeleri tarafından alınan otomobillere ve daireye el konuldu.

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #3

  MAĞDURLAR ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'NE GELDİ

  Öte yandan, çete tarafından 93 bin lira nakit para ile evde bulunan altınları çalınan Yavaş ailesi de şikayet için Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne geldi. Mağdur Ayşe Yavaş, "Bizi aradılar. 'Ben savcıyım' dediler. Sürekli beni telefonla tuttular. 'Bankaya gideceksin, bankadaki paraya çekeceksin' dediler. Evimizin tapusunu istediler. 'Operasyon yapacağız, o yüzden paraya ihtiyacımız var.' deyip kandırdılar bizi. Bankadan çektiğimiz 93 bin lira, evde olan 5 altın ve bin 700 euromuzu aldılar." dedi.

  5 MİLYON LİRALIK VURGUN YAPMIŞLAR

  Polis soruşturması sonucunda şüphelilerin, 31 mağdurdan yaklaşık 5 milyon liralık vurgun yaptıkları tespit edildi. Şüphelilerin mağdurları arasında bir de doktor bulunduğu, bir seferde 600 bin liralık ziynet eşyası ve para çaldıkları öğrenildi.

  ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

  Emniyette işlemleri tamamlanan 2'si kadın 17 şüpheli, hakim karşısına çıkarılmak üzere adliyeye sevk edildi. Öte yandan aynı çete üyesi 10 kişinin de ara operasyonlarla yakalanarak, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #4

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #5

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #6

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #7

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #8

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #9

  31 kişinin 5 milyon lirasını çalan hırsızlara gözaltı #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir