ensonhaber.com

Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası'nda, Eceabat ilçesine bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide çıkan ve İzmir'de yaşanan yangın söndürüldü.

Uşak ve Muğla Milas'ta çıkan orman yangınlarına ekiplerin müdahalesi ise sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hesabından yaptığı açıklamada, Çanakkale'deki yangının anız yakılmasıyla başlayarak ormana sıçradığını belirtti.

Ekipler yangına müdahale etti

Çanakkale'de alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçradı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler sevk edildi.

9 helikopter, 6 uçakla havadan müdahale edilen yangına havanın kararmasıyla birlikte 1 gece görüşlü helikopter, 94 arazöz ve iş makinelerinden oluşan kara araçları ile 540 personel müdahale ettti.

Çanakkale’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, havadan helikopter ile bölgede yaptığı incelemenin ardından Çanakkale Savaşları Destanı Tanıtım Merkezinde konuşlu Orman Genel Müdürlüğüne ait Yangın Yönetim Aracında bilgi aldıktan sonra yangınla ilgili çalışmaları takip etti.

İbrahim Yumaklı Eceabat'taki orman yangınıyla ilgili son durumu aktardı

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Eceabat'taki orman yangınıyla ilgili Yangın Yönetim Merkezi'nde açıklama yaparak, yangından etkilenen alanın 575 hektar olduğunu tahmin edildiğini dile getirdi. Yumaklı, bunun 340 hektarlık kısmının orman, gerisinin ise orman dışı alan olarak değerlendirildiğini bildirdi.

"Herhangi bir can kaybı ya da sağlık sorunu söz konusu değil"

Dün saat 16.05'te Büyük Anafartalar Köyü yakınlarında başlayan orman yangınına 16.11 itibariyle ilk müdahalenin 1 gece görüşlü helikopter, 94 arazöz ve kara aracı ve 540 personelle başladığını belirten Yumaklı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Gelişen zaman içerisinde Büyük Anafartalar ve Küçük Anafartalar isimli iki köyün tedbir amaçlı olarak tahliye edilmesine karar verilmişti. Bu tahliyelerde 530 kişi Gençlik ve Spor Bakanlığımızın gençlik konuk evine yerleştirdiler. Herhangi bir can kaybı ya da sağlık sorunu söz konusu değil.

"Mücadele gece boyunca devam etti"

AFAD dahil tüm birimler özel sektörlerin de desteğiyle mücadeleye devam edildi. Akşam gün batımında itibaren gece boyuca 73 arazöz, 1 gece görüş helikopteri ve 402 Orman Genel Müdürlüğü personeliyle çalışmalar yürütüldü. Kamu kurumlarını 290 aracı da dahil olmak üzere toplamda 970 personelle mücadele gece boyunca devam etti.

Yangından etkilenen 340 hektarlık kısmı orman

Bakan Yumaklı bunun 340 hektarlık kısmının orman, geri kalan bölümünün orman dışı alan olarak değerlendirildiğini bildirdi.

"Gece Gelibolu'da çıkan yangın da 2 saatte kontrol altına alındı"

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Boğaz'daki tek yönlü gemi trafiği yasağının devam edeceğini ve ilerleyen saatlerde yangının söndürüldüğü haberinin verileceğine inandıklarını belirterek söyle konuşmuştu:.

Bu arada gece 02,30 civarında Gelibolu Değirmendüzü köyünde çıkan yangın da 2 saatte kontrol altına alındı. Bu yangın için güçlerimizi bölmek zorunda kaldık.

"Boğaz'daki tek yönlü gemi trafiği yasağı bitti"

Yangının kontrol altına alandığını bildiren Yumaklı şöyle konuştu:

Boğaz'daki gemi trafiği ise yangın kontrol altına alıncaya kadar askıya alındı. 2 köy boşaltıldı. Yangın kontrol altına alındıktan sonra vatandaşlarımız evlerine dönebilecekler. Çanakkale Boğazı’nın gemi trafiğine çift yönlü açıldı.

Conkbayırı ziyareti

İçinde bulunduğumuz yarımadanın ziyarete açılıp açılmayacağını değerlendirdik. Conkbayırı kısmen kapalı kısmen de kontrollü açık olacak.

Çiftçilere saat 11.00'e kadar çalışma izni

Önümüzdeki 5 gün içinde Çanakkale'de fırtınaya varan bir rüzgar olacak ve hava sıcaklıkları 5 dereceye kadar çıkacağı tahmin edildiği için bölgede hasat yapacak çiftçilerimizin saat 11.00'e kadar çalışmalarını yapmaları kararlaştırıldı. Bu saatten sonra izin verilmeyecek.

Uşak'taki yangın

Dün saat 18.30'da Uşak'ta da orman yangını çıktığını söylemiştim. Orada da işler iyiye gidiyor yangının kontrol altına alınması bekleniyor.

Vatandaşlara piknik uyarısı

Vatandaşlarımız lütfen belirlenen mesire alanlarında piknik yapsınlar. Bu alanların dışında yasaklı olan ormanlık alanlara girilmemesini, ateş yakılmamasını özellikle rica ediyoruz.

42 adet orman yangını meydana geldi

Dün 42 adet olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı şunları söyledi:

Bu orman yangınlarının 22’si orman içinde, 20’si de orman dışında gerçekleşti. 5 adet yangın bizim üst risk grubunda dediğimiz yangın türünden gerçekleşti. Burdur, Çanakkale, Sakarya, Manisa ve Uşak. Şu anda içinde bulunduğumuz Çanakkale ilinin Eceabat ilçesinde devam eden bir yangın söz konusu. Yine Uşak’ta devam eden bir yangınımız var. Diğerlerinin hepsi kontrol altına alındı.

"Herhangi bir yerleşim yerini tehdit eden bir husus yok"

Eceabat’taki yangınla alakalı ilk tespitin saat 16.05’te yapıldığını aktaran Bakan Yumaklı şöyle dedi:

16.11’den itibaren müdahale başladı. 9 uçak, 6 helikopter ile başlamıştık. Şu anda hava araçlarımız gün batımı nedeniyle inmek durumunda kaldı. 1 gece görüş helikopteriyle devam etmiş olacağız mücadeleye. Şu anda 94 adet arazöz ve iş makinelerinden oluşan kara araçlarımız ve 540 personelimizle mücadeleye devam ediyoruz. Büyük Anafartarlar köyünü tedbiren boşaltılmasını istemiştik. Onun dışında herhangi bir yerleşim yerini tehdit eden bir husus yok. Bu köyden de herhangi şekilde sağlık sorunu yaşayan yada can ve mal kaybı söz konusu değil.

"300 hektarlık alan etkilendi"

İlk tespitlere göre 300 hektarlık bir alanın etkilendiğini söyleyen Yumaklı şu ifadeleri kullandı:

Uşak’taki yangınla ilgili de bilgi vermek istiyorum. Saat 18.30’da başladı. 8 dakika sonra ilk müdahale başlandı. 1 helikopter, 33 kara aracı ve 161 personelle burada mücadeleye devam ediliyor. Elbette bunu sıklıkla dile getiriyoruz. Yangınla mücadelede sizin kabiliyetiniz, ülkenizin kapasitesi elbette çok mühim ve çok şükür ki bu konuda herhangi bir problemimiz yok. Ancak biz yangının çıkmamasını önceliyoruz ve başarının burada olduğunu her seferinde dile getiriyoruz. Ancak maalesef iklim değişikliğinin son derece büyük etkilerini yaşadığımız bu günlerde hele ki Akdeniz Havzası'ndaki ülkemizin bundan çok daha fazla etkileneceğini de düşündüğümüzde çok daha fazla ihtimam göstermemiz gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

"Çanakkale'ye, Eceabat'a geçmiş olsun diliyorum." diyen Yumaklı, "Ülkemizin bağımsızlık savaşında son derece önemli bu tarihi yarım adanın en ufak bir kısmının bile zarar görmesi bizim gönüllerimizde büyük yara açıyor maalesef. O yüzden tekraren geçmiş olsun diyorum. İnşallah çok fazla uzun saatler olmadan iyi haberi verebileceğimizi ümit ediyorum.” diye konuştu.

Havadan helikopterler müdahalesi başladı

Havanın aydınlanmasıyla beraber, havadan helikopterler müdahalesi başladı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da bölgede bulunarak, incelemelerine devam ediyor.

Bakan Yumaklı yangınları gece boyunca takip etti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'de devam eden yangınları gece boyunca takip etti.

Yangın Yönetim Aracı'nda sahadan bilgileri alan Yumaklı daha sonra yangın bölgesine geçti. Büyükanafartalar yangınının yanında Değirmendüzü Mahallesi'nde de yangın çıktı.

Ekiplerin hızlı müdahalesiyle yangının büyümesi engellendi.

Bakan Yumaklı da Değirmendüzü Mahallesi'ndeki yangın bölgesine geçti. Yetkililerden bilgi alan Yumaklı ardından mahallede bulunan vatandaşlarla bir araya geldi.

İzmir Dikili'de ormanlık alanda yangın

Alınan bilgiye göre, Çandarlı Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye 20 arazöz ve çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangın, çevredeki sitelere yaklaştı. Site sakinleri tedbir amacıyla evlerinden çıktı.

Ekiplerin yangına müdahalesi sonucunda buradaki yangın da söndürüldü.

Dikili Kaymakamı açıklama yaptı

Dikili Kaymakamı Ali Edip Budan, yaptığı açıklamada, yangının bir sitenin alt kısmında bulunan otluk alanda çıktığını ve zeytinlik alana sıçradığını söyledi.

Yangının rüzgarın etkisiyle genişlediğini belirten Budan, "Denizden de esen çok şiddetli bir rüzgar var. Çandarlı ve Denizköy Mahallesi yakınlarında şu an yangın sürüyor. Alan geniş ve yayılıyor. Ekiplerimiz yangını kontrol altına almaya çalışıyor." dedi.

Uşak'ta orman yangını

Uşak merkeze bağlı Köprübaşı Mahallesi yakınındaki ormanda saat 18.00 sıralarında yangın çıktı.

Duman yükseldiğini gören vatandaşlar durumu itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bildirdi.

İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, alevlerin kontrol altına alınması için çalışma başlattı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor.

Uşak Vali Vekili incelemede bulundu

Uşak Vali Vekili Önder Can, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu ve Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Üçgül, yangın bölgesinde incelemede bulundu.

"Çevre mahalle ve köyleri tehdit edecek şekilde bir dönem büyüdü"

Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde alınan yangın ihbarının ardından ekiplerin hızla bölgeye sevk edildiğini söyledi.

Yangının rüzgarın da etkisiyle sık sık yön değiştirerek hızla büyüdüğünü ve ormanlık alana sıçradığını belirten Can, "Uşak merkeze bağlı Köprübaşı, Kıran ve Akbulak köyü ekili araziler ve hasat yapılan bölge civarında yangın ihbarı alınmış, aşırı sıcaklık ve sık sık yön değiştiren rüzgar nedeniyle bu yangın ormanlık alanlara da sıçradı. Çevre mahalle ve köyleri tehdit edecek şekilde bir dönem büyüdü." dedi.

"Sabah saatlerine kadar kontrol altına almayı umuyoruz"

Yangın bölgesine yakın köylerdeki bazı evlerin tedbir amaçlı tahliye edildiğini dile getiren Can, şunları kaydetti:

AFAD ve jandarma ekiplerimiz tarafından Köprübaşı köyüne bağlı Hacışerifler Mahallesi'nde 6 hane, Velibeyler Mahallesi'nde 10 hane, Karaköse köyü Çamurak Mahallesi'nde 10 hane tedbir amaçlı boşaltıldı. Bu evlerde herhangi bir zarar şu an itibarıyla bulunmamaktadır. Gündüz saatlerinde hava şartları uygun olduğunda bir helikopterle havadan müdahale edilmiş, havanın kararmasıyla beraber şu an itibarıyla 495 personel, 107 araç ve iş makinesiyle yangına müdahale edilmektedir. Rüzgarın da şu an hızının azalmasıyla birlikte inşallah sabah saatlerine kadar kontrol altına almayı umuyoruz.

Manisa'da yangın

Yangın Manisa'nın Sarıgöl ilçesine bağlı Kızılçukur Mahallesi Dutlu mevkiinde çıktı.

Mahallelilerin haber vermesi üzerine bölgeye Orman İşletme Şefliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler sevk edildi.

Ekipler yangının daha fazla alana yayılmaması amacıyla yoğun çalışma sarf ediyor.