Petrol
87.87
2.69%
Euro
19.6963
0.34%
Dolar
18.6366
0.01%
Altın
1.073
-0.31%
Borsa
4980
0.00%
Bitcoin
326.003
1.50%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor

  Samsun'da yaşayan Dursun Yıldız, ilerleyen yaşına rağmen 40 yıldır mesleğini sürdürüyor.
  • İHA
  • 10.12.2019 - 09:05
  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor

  Samsun'daki tek şemsiye tamircisi 90 yaşındaki Dursun Yıldız, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini icra etmeye devam ediyor.

  90 YAŞINDA GÖZLÜKSÜZ ŞEMSİYE TAMİR EDİYOR

  Yaklaşık 70 yıldır Samsun Bedesten Çarşısı’nda esnaflık yapan Dursun Yıldız, 90 yaşında ve 4 çocuk babası. Sağlığı gayet yerinde olan Yıldız, gözlük dahi kullanmadan mesleğini sürdürüyor. Mesleğinin Samsun'daki son ve tek temsilcisi olan Yıldız, talep olduğu zaman gecelere kadar çalıştığını söyledi.

  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor

  ''40 YILDIR ŞEMSİYE TAMİR EDİYORUM''

  Şemsiye tamirciliğine başlamadan önce terzilik yaptığını ve emekli olduğunu belirten Dursun Yıldız, "40 senedir şemsiye tamir ediyorum. Kendim çalışıp çabalayarak bu hale geldim. Yaş 90’a geldi şimdi. Yapılan iş çok zor olduğu için yapan kalmadı. Yapılan iş para olarak da karşılığını alamıyor. Biz de eskiden olan çalışmışlığımızdan dolayı çabalıyoruz. İşe başladığımda terziydim, konfeksiyon çıkınca bizim işler azaldı ve ondan sonra ufaktan ufaktan kendi hevesimle bu işe başladım. Müşteri çok geliyor ve yağmur yağdığı zaman da bollaşıyor. Çin malı şemsiyeleri ucuz diye alıyorlar ama dayanıksız. Yapımı da zor oluyor. Zaten şemsiye tamiri yapan da kalmadı. Biz yaşlılıktan dolayı avare duramıyoruz, çalışma alışkanlığı var onun için yapıyoruz. Tamiratın zorluğuna göre 20 TL ile 5 TL arasında tamir ediyorum. Her gün geliyorum buraya, sabah 08.00’de geliriz akşam olmadan gideriz. Bazen gecelere kadar iş bitmediği olur kalırız. Ama bu işi parası için yapmıyorum, kendim emekliyim ve emekli maaşım var. Ama çalışmaya alıştığım için bu işi de yapıyorum." şeklinde konuştu.

  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor #1

  ''MALININ KIYMETİNİ BİLEN DURSUN AMCAMIZI BULUR''

  Bedesten esnaflarından Mehmet Biçer, Yıldız’ın her sabah aynı saatte gelip dükkanını açtığını belirterek, “Samsun’da bu işi yapan son zanaatkardır kendisi. Daha önceleri bu şemsiye tamirciliği yaygındı. Ama son zamanlarda Samsun’da sadece Dursun amcamız kaldı şemsiye tamiri yapan. Eski topraktır kendisi, sabahları erkenden gelir dükkanını açar akşam ezanı okunmadan gider. Sanatını icra eder, insanların işini görür ve hayır duasını alır rızkını kazanıp evine gider. İnsanlar hazır giyime ve yemeğe alıştıkları için artık tamirat olayı pek olmuyor. Ama malının kıymetini bilen kalitesine güvenen gelip Dursun Amcamızı bulup şemsiyesini tamir ettiriyor.” ifadelerini kullandı.

  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor #2

  YAŞLI ADAM ÇİN MALLARINDAN ŞİKAYETÇİ

  Türkiye'ye gelen Çin mallarından şikayetçi olan Dursun Yılmaz, ''Ucuz olduğu için Çin malı satıyorlar, müşteriler de alıyor. Zorluk veriyor, o şemsiyeleri yapan yok.'' dedi.

  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor #3

  90 yaşında gözlük kullanmadan şemsiye tamir ediyor #4


  Görüş Bildir