Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
146.849
-2.89%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C
  ABD'den Türkiye'ye yeni teklif

  ABD'den Türkiye'ye yeni teklif

  Türkiye'ye, ABD tarafından yeni teklif hazırlığında olduğu belirtildi.
  • AA
  • 24.09.2019 - 07:24
  • Güncelleme : 24.09.2019 - 07:24

  ABD’nin, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi S-400'leri almasından sonra gerilen ilişkileri yumuşatacak olumlu bir adım geliyor...

  Türk heyetle ikili ilişkileri görüşen ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfiel tarafından, o adım sözlü olarak iletildi.

  Sözlü iletilen ve yazılı olarak da verilmesi beklenen teklifte ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfiel, sözlü bir şekilde Ankara'ya mektup iletileceğini ve adım atılacağını; bu adımın şemsiyesinin ekonomik olacağnı ancak başlıkların siyasi ve krizleri çözmeye yönelik olacağının altını çizdi.

  EKONOMİ HACMİ 100 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR

  Buna göre, F-35 ve ekonomi içerikli yeni bir teklif bekleniyor.  Teklifte, ekonomi hacminin 100 milyar dolara çıkarılması gündeme geldi. Alüminyum ve çelikte gümrük vergisinin düşürülmesi de bekleniyor.

  S-400'LER SONRASI ORTAM YUMUŞUYOR

  S-400 Hava Savunma Sistemi'nin Rusya'dan satın almasının ardından yaşanan F-35 krizi sonrası, gerilen ilişkiler sonrası ABD, Türkiye ile ilişkilerinde yapıcı bir safhaya hazırlanılıyor. ABD tarafından hazılanan ve ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasını öngören 'serbest ticaret anlaşması' paketinin Türkiye'ye sunulması bekleniyor.

  PATRIOT VE F-35'LER YENİDEN GÜNDEME GELİYOR

  Paket içerisinde Türkiye'ye Patriot füze savunma sisteminin satışı, F-35 programına ilişkin yeni tekliflerin sunulması ile alüminyum ve çelikten alınan gümrük vergilerinin düşürülmesi gibi konu başlıkları yer alacak.

  ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield'in, önceki cuma günü Cumhurbaşkanlığı'nda bu konu hakkında bilgilendirme yaptığı öğrenildi. Konulan 100 milyar dolarlık hedef üzerinde yapılan çalışmalar kapsamında ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bu ay başında Türkiye'ye gelerek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüşmüştü.

  ABD'Lİ SENATÖR GRAHAM: TÜRKİYE'Yİ GERİ KAZANDIRMAK ÖNEMLİ

  ABD'li Senatör Lyndsay Graham, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la New York'ta gerçekleştirdiği görüşmede, "Türkiye'yi F-35 programına geri kazandırmanın önemli olduğu kanaatindeyim. Belki, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması bile olabilir" demişti.

  ERDOĞAN, TRUMP İLE GÖRÜŞECEK

  Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir görüşme yapılmasına ilişkin mutabakata varıldığı ve görüşme için planlamaların yapıldığı da öğrenildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir