Euro
15.2381
-0.41%
Dolar
13.5100
0.02%
Altın
802.1340
0.21%
Borsa
1936
1.36%
Bitcoin
498.708
6.96%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C
  İnfaz kanunundan yaklaşık 90 bin kişi yararlanacak

  İnfaz kanunundan yaklaşık 90 bin kişi yararlanacak

  İnfaz Yasası'nın kabul edilmesinin ardından 90 bin hükümlünün yasadan yararlanması beklenirken, ceza infaz kurumlarında da tedbirler alındı.
  • AA
  • 15.04.2020 - 09:42
  • Güncelleme : 15.04.2020 - 09:42

  Resmi Gazete'de yayınlanan "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" gereği, dün geceden itibaren cezaevlerinden tahliyeler başladı.

  Alınan bilgiye göre, kapalı ceza infaz kurumlarından tahmini 15 bin, açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 30 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

  Korona tedbirleri kapsamında da açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişinin izne ayrılması planlanırken, böylelikle kanundan tahmini 90 bin kişinin yararlanacağı öngörülüyor.

  TEDBİRLER

  Adalet Bakanlığı'nın, sayıları 90 bini bulan hükümlülerle ilgili aldığı tedbirler ise şöyle:

  "Tahliye edilecek ve izne ayrılacak olan hükümlüler, koronavirüsle ilgili bilgilendirilecek, maske ve eldiven takarak ceza infaz kurumundan ayrılacak.

  Hükümlülere, koronavirüs tedbirlerini anlatan Sağlık Bakanlığı broşürleri verilecek.

  OTOBÜS VE MİNİBÜSLER İLE ULAŞIM SAĞLANACAK

  Kolluk kuvvetleri, çıkışlarda izdiham yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak.

  Cezaevinden çıkacakların yakınlarının neden olacağı kalabalığı engellemek amacıyla hükümlüler, ceza infaz kurumundan otobüs ve minibüslerle gidecekleri yerlere bırakılacak.

  İl içine gidecekler, belli merkezlere bırakılacak. İl dışına gidecekler, ya otobüs terminallerine ya da gidecekleri illere bırakılacak. Hükümlüler ulaşım ücretlerini kendileri karşılayacak.

  İnfaz kanunundan yaklaşık 90 bin kişi yararlanacak #1

  SEYAHAT İZİN BELGELERİ VERİLECEK

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında iller arası seyahatler izne bağlı olduğu için tahliye edilen ve izne ayrılan hükümlülerin seyahat belgeleri, ceza infaz kurumları içerisinde teslim edilecek.

  BELGELER 31 MAYIS'A KADAR GEÇERLİ

  Koronavirüs testleri pozitif çıkan ve tedavileri devam eden sınırlı sayıdaki hükümlü, sağlık kurumlarına teslim edilecek.

  Koronavirüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından izne ayrılacakların izin belgesi, 31 Mayıs'a kadar geçerli olacak.

  İnfaz kanunundan yaklaşık 90 bin kişi yararlanacak #2

  İZİN SÜRESİ İKİ KEZ UZATILABİLİR

  Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınacak koronavirüs tedbirleri kapsamında bu izin süresini, iki defa daha uzatabilecek.


  Görüş Bildir