Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.886
-2.97%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Adana'da çocuk işçiler okula kazandırıldı

  80 lira yevmiye karşılığı çalışan 50 çocuk tespit edilirken, bir çocuk limon ağacının tepesinden alınıp okula götürüldü.
  • İHA
  • 09.10.2019 - 11:18
  • Güncelleme : 09.10.2019 - 11:18
  Adana'da çocuk işçiler okula kazandırıldı

  Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Seyhan ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi’nden geçerken yol kenarında narenciye bahçesinde okul çağındaki çocukların çalıştığını gördü.

  Aktaş, bu çocukların bahçede çalışmak yerine okula gitmesi gerektiğini düşünerek, hemen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'ne talimat verdi.

  OKULA GİTMEK YERİNE BAHÇEDE ÇALIŞIYORLARDI

  Polis, 100 ailenin yaklaşık 182 çocuğu bulunduğunu ve bu çocukların hepsinin okula gitmek yerine bahçede çalıştıklarını da tespit etti. Polis, bu tespit üzerine çocukları okula kazandırmak için hem çadıra hem de bahçelere baskın yaptı.

  Adana'da çocuk işçiler okula kazandırıldı VİDEO

  İLK GÜN 50 ÇOCUK OKULA KAZANDIRILDI

  Çadırları tek tek gezerek bulduğu ailelerle görüşüp çocukların okula gitmesi gerektiğini söyleyen polis, parayı anne ve babaların kazanması gerektiğini anlattı. Ayrıca polis ile birlikte mahalleye gelen Zeytinli İlk ve Ortaokulu öğretmen ve yöneticileri de çocuklarını okula göndermeyen ailelere para cezası verildiği uyarısında bulundu. Çadırda annesi ve babası çalışmaya giden bir çocuk, polis tarafından alınarak okula götürüldü.

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #1

  "PARA KAZANIYOR, OKULA GÖNDEREMEM"

  Polis daha sonra limon bahçesine giderek, burada çalışan çocukları bulmak için çalışma başlattı. Limon ağaçları arasında önce Medine Poyraz isimli kız çocuğunu gören polis, neden okula gitmediğini sordu. Annesi Fatma Poyraz kızının önce okula gittiğini ancak dün dersleri boş geçtiği için okula gitmediğini söyledi. Bunun üzerine öğretmenler derslerin boş geçmediğini söyleyince anne Poyraz, "Çok borcumuz var o yüzden çalışmak zorunda." diye yanıt verdi. Bunun üzerine polis, Medine Poyraz’a "Okula gitmelisin, senin yerin okul." dedi. Anne Poyraz daha sonra, "3 gün çalışır, 2 gün okula gönderirim." dedi. Ancak polis bunu da kabul etmeyerek, kızın her gün okula gitmesi gerektiğini söyledi. Anne Poyraz, bu kez de "Bugün çalışsın, yoksa yevmiye alamaz." dedi. Polis, bugün çalışmış gibi yevmiye almasını sağlayarak kız çocuğunu alıp okula götürdü.

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #2

  ÖĞRENCİ LİMON AĞACININ BAŞINDA BULUNDU

  Çoğu zaman bahçede zanlı arayan ve ve ağaç başında zanlı yakalayan polisler, bu kez öğrencileri bulmak için bahçeye girdi. Bahçede öğrenci arayan polis, ortaokul 6. sınıf öğrencisi Salih Arslan’ı limon ağacının tepesinde buldu. Polis, Arslan’a seslenerek "Oradan aşağı in, senin yerin ağaç başı değil okul. dedi. Arslan’ı ağaçtan indiren polis, neden okula gitmediğini sordu. Arslan ise "Adayıman’dan buraya çalışmaya geldim. Ben Adıyaman’da okula gidiyordum ama burada gitmiyorum." dedi. Polis, Arslan’ı da alarak okula götürdü.

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #3

  POLİS, 50 ÇOCUĞU OKULA KAZANDIRDI

  Polis ilk gün 50 çocuğu okula kazandırırken, diğer çocukların da okula kazandırılması için çalışma devam ediyor. Polis okula kazandırmanın yanı sıra çocuklara kırtasiye ve mont yardımında da bulundu.

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #4

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #5

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #6

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #7

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #8

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #9


  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #10

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #11

  Adana da çocuk işçiler okula kazandırıldı #12


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir