Petrol
100.69
-2.02%
Euro
17.5598
0.53%
Dolar
17.2238
1.47%
Altın
962.74
-0.01%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.341
1.93%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Akar: Fransa'nın iddiası gerçek dışı

  Fransız yetkililerin, Akdeniz'de Türkiye ile ilgili asılsız iddialarına sert tepki gösteren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Suni gündem yaratacağınıza, dayanışma ruhuna göre hareket edin." dedi.
  • AA
  • 20.06.2020 - 16:39
  Akar: Fransa'nın iddiası gerçek dışı

  Yabancı basında yer alan bir haberde, Fransa Savunma Bakanlığı yetkilisine ait, "Türk donanması, Akdeniz'de NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz etti." şeklindeki iddiası gündeme geldi.

  NATO, Türk donanmasının Akdeniz'de Fransız gemisini taciz ettiği iddiasını araştıracağını söyledi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, bu duruma tepkisi sert oldu.

  Şırnak'taki yoğun temaslarının ardından Bakan Akar, Fransız yetkililerin basında ve NATO çevrelerinde yer alan iddialarını değerlendirdi ve şunları söyledi:

  FRANSA'YA YANIT: İDDİA, TAMAMEN GERÇEK DIŞI

  "Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Bilakis başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum içinde olan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, söz konusu gemiye Fransızların talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlamıştır. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye'nin haklılığını kanıtlayan bilgi ve belgeler müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı."

  Akar: Fransa nın iddiası gerçek dışı #1

  "SUNİ GÜNDEM YARATMAK YERİNE..."

  Akar, konuyla ilgili her türlü bilgi ve belgenin paylaşıldığını yineleyerek, şöyle konuştu:

  "Bazı müttefiklerimizden siyasi amaçlarına hizmet edecek şekilde suni gündem yaratmak yerine mevcut usul ve esaslar çerçevesinde ittifakın dayanışma ruhuna uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Biz daima diyalog ve koordinasyondan yanayız.

  "HER ZAMAN NATO'DAKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK"

  Ayrıca NATO yetkililerinin denizcilerimizin olay sırasındaki profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımından dolayı da teşekkür ettiklerini de hatırlatmak isterim. Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de ittifak içerisindeki görev ve yükümlülüklerinin bilincinde hareket etmiş ve etmektedir."

  KORONAVİRÜSTE İKİNCİ DALGA ÖNLEMLERİNİ GÖRÜŞTÜLER

  Öte yandan Bakan Akar, 30 müttefik ülke savunma bakanları olarak ikinci defa telekonferans yoluyla bir araya geldiklerini belirtti ve toplantıda savunma ve caydırıcılık konuları ile bölgesel ve küresel gelişmelerin ele alındığını aktardı.

  Toplantıda ayrıca koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin de bir kez daha gözden geçirildiğini dile getiren Akar, "İkinci dalgaya karşı alınabilecek önlemler konusunda mutabakat sağlandı. Milli olarak aldığımız tedbirler, üretim kabiliyetimiz, dost ve müttefik ülkelere verdiğimiz destek vurgulandı." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir