Petrol
110.97
0.01%
Euro
17.2773
-0.11%
Dolar
16.06
-0.10%
Altın
966.26
0.00%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
480.186
1.86%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Albayrak: 79 milyon bu davanın sevdalısı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Gülen'in Amerika'dan iadesine ilişkin konuştu.
  • AA
  • 27.07.2016 - 01:36
  Albayrak: 79 milyon bu davanın sevdalısı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kanal 7 televizyonu canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişiminin ilk anından itibaren umutsuzluğa düşmediklerini vurgulayan Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olay anında hiçbir zayıflık göstermediğini, çok ciddi ve kararlı hareket ettiğini söyledi.

  Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Marmaris'te kaldığı otelden ayrılmadan önce üzerini değiştirdiğini, abdest alarak sefer namazına niyetlenip iki rekat namaz kıldığını, bu süreçte çok sakin ve kontrollü bir şekilde davrandığını kaydetti.

  Bu sürecin henüz sona ermediğine dikkati çeken Albayrak, "Paralel ile mücadele anlamında söylemiyorum. Türkiye bulunduğu coğrafyada bir doğumun sancısını yaşıyor. Bütün doğumlar sancılı olur. Hele de doğuma yaklaştıkça sancı daha da artar. Ben öyle bakıyorum olaya. Bu çerçevede Türkiye'nin vatandaşları ve bölgesi için, bölge coğrafyasındaki dostları için, din kardeşleri için ifade ettiği anlam çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

  "BU KONU, BAŞKA BİR SAFHAYA ULAŞMIŞ DURUMDA"

  Albayrak, FETÖ elebaşının iadesi konusunda Türkiye'nin üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğini ve bu kişiyle ilgili yüzde 100 ispatlı delil oluşturacak belgelerin bulunduğunu ifade etti.

  İade konusunun tüm Türkiye'nin meselesi haline dönüştüğünü dile getiren Albayrak, "Tüm senaryoları devletler kendi içlerinde değerlendirirler. Şu an önümüzdeki A senaryosu çok açık ve net. Bu konu bugün itibarıyla başka bir safhaya ulaşmış durumda. Bu, devletin veya siyasi partinin konusu olmaktan çıkıp, 79 milyonun davalı olduğu bir konuya dönüştü, çünkü milletin kendi özgür iradesine yapılmış bir darbe girişimi bu." değerlendirmesinde bulundu.

  Albayrak, devletin iade konusunda başka planları da bulunduğunu vurgulayarak, "Devletin B, C, D senaryoları muhakkak vardır ama bu konunun devletin konusundan çok milletin konusuna dönmüş olması daha önemli. Bu yapının darbeden sorumlu olduğuna kimsenin şüphesi yok. Artık devletten öte milletin bir beklentisi oluşmuş durumda. Bunun gereğini yerine getirip getirmemek Türk devletini değil, milletini karşına alıp almamakla ilgilidir." şeklinde konuştu.

  HAVACILIKTA FETÖ KADROLAŞMASI

  Albayrak, FETÖ'nün yaptığı kalkışmanın apaçık bir zulüm olduğunu ve bunun cezasının adalet çerçevesinde yerine getirileceğini söyledi.

  Türkiye'de şu an havacılık alanında hassas bir süreç yaşandığını ve bu sürecin doğru yönetilmesi gerektiğini aktaran Albayrak, "Biz o süreçlere dikkatle eğiliyoruz. Havacılık camiasında çok yoğun bir kadrolaşma olmuş, birçok insanın tasfiye edilmesi gibi birçok şey dinledik." dedi.

  Albayrak, FETÖ'nün insanları "hayır, hasenat, hizmet, himmet" gibi kelimelerden uzaklaştırdığını ve her türlü yalanı söylediğini belirtti.

  DOĞALGAZDA İNDİRİM ÇALIŞMASI

  Doğalgazda bir indirimin yansıtılması için yoğun çalışma yürüttüklerini ve bu çalışmada son noktaya geldiklerini dile getiren Albayrak, İran tahkimi sonuçlanmasa bile kıştan önce bir indirimin tüketiciye yansıtılacağını ve şu an son rakamlar üzerinde çalıştıklarını bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir