Euro
9.7481
0.78%
Dolar
8.0859
0.35%
Altın
460.96
0.13%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
459.996
-0.63%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Antalya'da kimlik numarasını vermeyene tüp yok

  LPG tüplerinin el yapımı patlayıcı (EYP) olarak kullanılmasının önlenmesi için başlatılan uygulama şehir şehir yayılıyor.
  • 24.07.2017 - 10:25
  Antalya'da kimlik numarasını vermeyene tüp yok

  TC KİMLİK NUMARASI VERMEK ZORUNLU

  Resmi Gazete'de yayınlanan LPG tüplerinin el yapımı patlayıcı (EYP) dış kabı olarak kullanılmasının önlenmesine yönelik karar birçok ilde uygulanmaya başlandı.

  Uygulama kapsamında tüp bayilerinin, satış yaparken TC kimlik numaraları ya da kredi kartı bilgileri ile ad soyad bilgisinin kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi.

  Tüp satışında boş tüpler teslim alınmadan yeni tüp teslim edilmemesi kararlaştırıldı.

  KARŞI ÇIKAN BAYİLERE YAPTIRIM

  Uygulamaya karşı çıkan bayi ve dağıtıcılara Kabahatler Kanunu'nun 'emre aykırı davranış kabahatinden idari para cezası kesilecek.

  Antalya da kimlik numarasını vermeyene tüp yok #1

  BİLGİLERİNİ VERMEK İSTEMEYENLER OLUYOR

  Uygulamaya yeni katılan iller arasında olan Antalya'da tüp satışı yapan işyeri sahipleri, polis merkezlerine çağrılarak karar tebliğ edildi.

  Kepez İlçesi'nde başlayan uygulama ise tüp bayilerini böldü. Uygulamayı doğru bulmayan ve adını vermek istemeyen bir esnaf, zor durumda kaldığını söyledi. Tüp verdikleri kişilerin bilgilerini vermek istemediğinden yakınan esnaf, arada kaldıklarını söyledi.

  Antalya da kimlik numarasını vermeyene tüp yok #2

  "HALK DOLANDIRILMAKTAN KORKUYOR"

  Kötü niyetli kişilerin tüpteki seri numaraları kolayca yok ederek istedikleri gibi kullanabileceğini öne süren esnaf, “Tüp verdiğimiz kişilerin kimlik ve kredi kartı bilgilerini istiyoruz. Dolandırıcılık o kadar ilerlemiş ki haklı olarak vatandaş bu bilgilerini vermeye yanaşmıyor" dedi.

  DESTEKLEYEN DE VAR

  Uygulamayı desteklediğini dile getiren tüp bayisi Doğan Gökmen, kendilerinin değil ancak müşterilerinin sıkıntı çektiklerini söyledi:

  “Müşteri bazen 'Acil' diye dükkana gelip tüpünü değiştirmek istiyor. Bilgilerini alırken zaman kaybı yaşadığı için sinirleniyor. İnsanlar bize güvendiği için bilgilerini veriyor. Ruhsatsız bu işi yapanlara insanların bilgilerini verdiğini zannetmiyorum. Tüpten bomba yapımını önlemek için bu uygulama yapılıyor. Bu uygulamayı doğru yaparsak Antalya başka illere örnek olur. Uygulama bence doğru."

  Antalya da kimlik numarasını vermeyene tüp yok #3

  Antalya da kimlik numarasını vermeyene tüp yok #4

  Antalya da kimlik numarasını vermeyene tüp yok #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir