Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
290.594
1.73%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Antalya'daki kazılarda yeni buluş

  Karain Mağarası'nda 2 ucu keskin, sivri uçlu 350 bin yıllık el baltası bulundu.
  • DHA
  • 08.08.2019 - 10:01
  Antalya'daki kazılarda yeni buluş

  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü ile Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran ve ekibi, ciddi bir çalışma yürütüyor.

  Büyük bir titizlikle yürütülen 400 metre yükseklikteki mağaradan, ince aletler ile kazılan toprak, incelenmesi ve ayrıştırılması için kovalarla kazıevi yakınındaki açık hava laboratuvarına indiriliyor.

  Antalya daki kazılarda yeni buluş #1

  KAZILAR SONA ERDİ

  Burada 3 aşamalı eleme sisteminden geçirilen toprakta bulunan kemik ve taş kalıntıları, incelenip sınıflandırılıyor. Mağaranın E ve B gözü olarak adlandırılan boşluklarında ise kazılar sona erdi.

  Antalya daki kazılarda yeni buluş #2

  SON GÜN EL BALTASI SÜRPRİZİ

  Karain Mağarası kazı ekibi, E gözünün Orta Paleolitik dönem katmanlarında bu yıl sürdürülen çalışmaların son gününde, bir sürprizle karşılaştı. Kazılar sırasında yaklaşık boyutları bir insan eli kadar olan, iki tarafı keskin ve sivri uçlu, günümüzden 350 bin yıl önceye ait el baltası bulundu.

  Arkaik Neandertaller tarafından günlük işlerde ve avda kullanıldığı düşünülen el baltasını inceleyen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, daha önce de benzer bir el baltası bulduklarını söyledi. Mağaranın çok zengin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Taşkıran, en eski buluntuların olduğu E gözünde çalışmaları yoğunlaştırdıklarını kaydetti.

  Antalya daki kazılarda yeni buluş #3

  2007 YILINDA 400 YILLIK OLANI BULUNMUŞTU

  Kazının son gününde sürprizle karşılaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Taşkıran, "Henüz birkaç saatlik bir buluntu. 2007 yılında el baltası bulmuştuk. 12 yıl sonra yeniden bir el baltası bulduk. Burada el baltası bulmamız buranın bir yaşam alanı olduğu yönündeki görüşlerimizi güçlendiriyor. Bu el baltası kargı ucuna takılarak, mızrak şeklinde avcılıkta ya da kesme, parçalama işlerinde kullanılıyor. Burası bir oturma alanı. Burada hem alet yapmışlar hem ateş yakmışlar hem de etleri kemiklerden ayırma işlemlerini gerçekleştirmişler." diye konuştu.

  Dünya genelinde yapılan kazılarda da daha eski dönemlere ait el baltaları bulunmuştu.

  Antalya daki kazılarda yeni buluş #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir