AA

Karadağlar'ın eteğine yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan silüeti, bu yıl da görünmeye başladı..

Çevre il ve ilçelerden ziyaretçiler de belirli saatlerde Karadağlar bölgesindeki seyir terasında toplanarak silüetin oluşmasını bekliyor.

Silüetin ortaya çıkışını izleyen ziyaretçiler, bu anı fotoğraf ve video çekerek kayıt altına alıyor.

Damal Belediye Başkanı Kemal Çamlıyurt, son günlerde havanın açık olması dolayısıyla silüetin görülmeye başladığını söyledi.

"Havaların açık olduğu sırada silüet görülüyor"

İlçeye çoğu kişinin Atatürk silüetini görmek için geldiğini belirten Çamlıyurt, "Şenliklerimiz, 29-30 Haziran'da yapılacak ancak bunun öncesinde de gelenler oluyor, çünkü havaların açık olduğu sırada silüet görülüyor." dedi.

Günlük 500-600 kişi izlemeye geliyor

Çamlıyurt, günlük 500-600 kişinin bölgeye geldiğini dile getirerek, "Bu durum her geçen gün alana ve bölgemize ilgiyi de artırıyor. Biz de bunun sevincini yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Silüet temmuz ayının sonuna kadar görülebilecek.

Damal'da oluşan Atatürk silüeti

Atatürk silüeti, 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Erdoğan Kumru'nun 1975'de çektiği silüet fotoğrafının Genelkurmay Başkanlığına gönderilmesiyle bu doğa olayı Türkiye'de duyuldu.

Karadağlar'ın eteğinde özellikle haziranda başlayarak temmuz sonuna kadar havanın bulutsuz olduğu günlerde 17.50-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu, 1995'ten itibaren her yıl temmuz ve haziran aylarında düzenlenen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" ile kutlanıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)