Petrol
83.4
-1.73%
Euro
17.6655
-0.14%
Dolar
18.4697
0.11%
Altın
964.67
-0.13%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
348.893
-5.17%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Atatürk Havalimanı'nda ölü kuş paniği

  Atatürk Havalimanı'nda pist üzerindeki ölü kuşlar kısa süreli paniğin yaşanmasına neden oldu.
  • 23.10.2014 - 17:17
  Atatürk Havalimanı'nda ölü kuş paniği

  kus

  İstanbul Atatürk Havalimanı pistindeki ölü kuşlar, pilotların gözünden kaçmadı. Pistte bulunan ölü kuşu fark eden bir pilot kule görevlilerini konuyla ilgili bilgilendirirken uçakların inişinde tehlike yaratmaması için pistte bulunan kuş ölüleri temizlendi.

  ''PİST ÜZERİNDE KUŞ ÖLÜLERİ GÖRDÜK''

  Atatürk Havalimanı'nda kuşlar zaman zaman iniş ve kalkış yapan uçaklar için tehlikeli olmaya devam ediyor. Kuş çarpmasından doğabilecek tehlikelere karşı görevliler tarafından 24 saat mücadele verilse de zaman zaman uçaklara kuş çarpması olayları yaşanıyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir pilotun kule görevlisini kuşlarla ilgili uyarması tehlikenin boyutunu yeniden gözler önüne serdi. İniş yapan bir uçağın pilotunun kule görevlilerini "pist üzerinde kuş ölüleri gördük" diye uyarması dikkat çekti. Uçakların inişinde tehlike yaratmaması için pistte bulunan kuş ölüleri temizlendi.

  Atatürk Havalimanı nda ölü kuş paniği #2

  Leyleklerin göçü nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı'nda adeta alarm verilip sadece bir ayda THY'ye ait 6 uçağın leylek çarparak tehlike atlatmasının ardından son dönemde ise martı tehlikesi baş gösterdi. 10 gün önce Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Trabzon seferini yapan Airbus 321 tipi uçağı, kalkışından kısa bir süre sonra kuş sürüsünün içine girince Atatürk Havalimanı'na geri dönmek zorunda kalmıştı.

  SİREN ÇALINARAK ÖNLEM ALINIYOR

  Özellikle martılar uçaklar için tehlike yaratırken Atatürk Havalimanı'nda kuşlarla mücadele siren çalarak veya tüfekle havaya ateş açıp ses çıkarmak suretiyle devam ediliyor. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisinin 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.


  Görüş Bildir