Euro
10.3237
0.13%
Dolar
8.6402
0%
Altın
493.82
-0.08%
Borsa
1.402
-0.53%
Bitcoin
289.881
2.35%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Aydın'da Milattan Önce 1'inci yüzyıla ait su kemeri bulundu

  Kuşadası ilçesinde bir inşaatın temel kazısı öncesinde yapılan sondaj çalışmasında Milattan Önce (M.Ö.) 1'inci yüzyıla ait Efes'in su ihtiyacını karşılayan su kemerine rastlandı.
  • AA
  • 25.05.2021 - 00:29
  • Güncelleme : 25.05.2021 - 03:08
  Aydın'da Milattan Önce 1'inci yüzyıla ait su kemeri bulundu

  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız, inşaat çalışmasının temel kazı çalışması öncesinde İkiçeşmelik Mahallesi'nde sondaj çalışması başlattı.

  Sondaj çalışması sırasında Milattan Önce (M.Ö.) 1'inci yüzyıla ait su kemeri bulundu.

  ''HARİKA BİR BULGUYLA KARŞILAŞTIK''

  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, sondaj çalışmasında su kemerinin bulunmasının ardından gazetecilere, Aydın'ın tarihi bir coğrafyada olduğunu herkesin dile getirdiğini ifade etti.

  Aydın'ın, tatil, kültür turizmi ve tarihi eserleriyle dünyada eşi benzeri olmayan bir yer olduğunu belirten Tuncer, şunları kaydetti:

  "Bu anlamda üzerimizde ciddi bir sorumluluk hissediyoruz. Aydın'ın kültür mirasını korumak açısından son derece hassasız. Tüm inşaat çalışmalarında mutlaka temel kazılarından önce sondajlarla birlikte planlanan yapının altında bir tarihi kalıntının olup olmadığı inceleniyor. Bu anlamda Aydın İl Müze Müdürlüğümüz tarafından yapılan sondaj çalışmalarında harika bir bulguyla karşılaştık. Burası bir su kanalı ve su kemeri. 43 kilometrelik bir hat olduğu ve İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes antik kentine su taşıdığını tahmin ettiğimiz bir yapı. Yapı kısmen sağlam. Müze müdürlüğümüz bölgedeki kazı çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz bölgeyi korumaya aldık. Başlangıcı ve sonu noktasında tespitlerimiz devam ediyor."

  Aydın'da Milattan Önce 1'inci yüzyıla ait su kemeri bulundu VİDEO

  EFES'İN SU İHTİYACINI KARŞILIYORDU

  Aydın Arkeoloji Müdürü Abdulbari Yıldız da, antik dönemde milattan önce 1'inci yüzyılda metropol bir kent olan Efes'in su ihtiyacını yaklaşık 43 kilometrelik su kanalıyla Kuşadası'ndan sağlandığını belirtti.

  Daha önce Kuşadası'nda su kanalları tespit edilerek haritaya işlendiğini anımsatan Yıldız, "Bu amaçla da müze müdürlüğü koruma kurulu olarak Kuşadası Belediyesi'ne su hattının geçebileceği alanlarda inşaat öncesinde müze müdürlüğümüzce sondaj çalışması yapılacağı kararı verilmişti. Şu an bulunduğumuz 4 dönümlük alanda 250 adet sondaj çukuru kazdık. Çalışmalar sonucunda 2,5 metre genişliğinde 50 metre uzunluğunda 1,5 metre yüksekliğinde su kanalı bulduk. Kapalı su kanalı olarak bir tespitimiz var. Bu su kanalının ana hat olacağı yönünde tespitimizi yaptık. Parsel içerisindeki çalışmalarımız devam etmekte. Burada koruma kurulu olarak koruma bandı oluşturularak alan koruma altına alınacak." diye konuştu

  Yıldız, su kanalının olmadığı arazinin diğer kısımlarına inşaat izni verileceğini sözlerine ekledi.

  Aydın da Milattan Önce 1 inci yüzyıla ait su kemeri bulundu #1

  Aydın da Milattan Önce 1 inci yüzyıla ait su kemeri bulundu #2

  Aydın da Milattan Önce 1 inci yüzyıla ait su kemeri bulundu #3

  Aydın da Milattan Önce 1 inci yüzyıla ait su kemeri bulundu #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir