İHA

İstanbul Başakşehir Altınşehir Mahallesi’nde yapılan bir kazısı esnasında işçiler, yer altında odacıklar ve kanallar olduğunu fark etti.

İşçilerin fark etmesi üzerine ekiplere haber verildi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Polis, olay yeri ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken inşaat çalışması durduruldu.

Yer altında bulunan odacıkların ve kanalların sokak altından diğer evlerin altına doğru ilerlediği de mahalle sakinleri tarafından iddia edildi. İnşaat sahası ve çevresi drone ile havadan da görüntülendi.

“Tarihi bir kanal olduğu söyleniyor”

Mahalle sakinlerinden olan Furkan Yıldız,

Kazı çalışması esnasında bu tarz şeylerle karşılaşıldı. Burada tarihi bir kanal olduğu söyleniyor. Herhangi bir problem olmaması açısından inşaatı durdurdular. Biz daha önce böyle bir şeye şahit olmadık ama büyüklerimiz duymuşlar. Bizde de merak uyandırıyor, belki benim dükkanımın altında da vardır. Herhangi birinin girişine izin verilmiyor burada 24 saat nöbet tutuluyor şu anda.

ifadelerini kullandı.

“Topkapı’ya kadar gittiği söyleniyor bize“

Başka bir mahalle sakini olan Şahin Aydın ise yaşananlarla alakalı,

Ben 72 yaşındayım, 68 yılından beri aynı mahalleden oturuyorum. Biz zamanında duyuyorduk kanal olduğunu biliyorduk. Mahallenin altından geçen. Topkapı’ya kadar gittiği söyleniyor, hatta içerisinden gidenler de olmuş. Şimdi korumaya aldılar. Ekipler inceleyecek ve öğreneceğiz neler olduğunu. Göz göz odalar varmış sanırım içerisinde. Şu an koruma altında, ne olduğuna bakacağız ilerleyen zamanda

şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)