Euro
9.9147
-0.08%
Dolar
8.3357
-0.15%
Altın
484.94
-0.37%
Borsa
1.406
0.47%
Bitcoin
324.418
-1.94%
35ºC
İstanbul
Güneşli 35 C

  Beykoz'da tırtıl istilası 

  Beykoz'da yaklaşık bir aydır tırtıl istilası yaşanıyor. Meyve ve fındık ağaçlarını kurutan tırtıllar, şimdi de ekili ürünlere dadandı.
  • DHA
  • 20.07.2021 - 04:19
  • Güncelleme : 20.07.2021 - 05:09
  Beykoz'da tırtıl istilası 

  Beykoz Akbaba Mahallesi'nde tırtıl istilası yaşanıyor.

  Yaklaşık bir ay önce yoğun şekilde görülmeye başlayan tırtıllar meyve ve fındık ağaçlarını kuruttu.

  Mahalleli tırtıldan kurtulmak için kendi imkanlarıyla bahçelerini ilaçlamaya çalışıyor.

  AĞAÇLARDA, EVLERİN DUVARLARINDA BİLE VAR

  Bahçe içindeki bir iki katlı evlerin duvarlarında bile tırtıllar geziyor. Bölgede bulunan meyve ve fındık ağaçları tırtıllar tarafından sarılmış durumda. Tırtılların yapraklarını yediği ağaçların kuruduğu da görülüyor.

  Bir örümcek ağı gibi ağaçları saran tırtılların kozaları ise ilginç bir görüntü oluşturuyor. Bölgede yaşayanlar ağaçlardan sonra ekinlere, lahanalara da tırtılların dadandığını belirtiyor.

  Mahallenin muhtarı Yüksel Kılıç ise durumu Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirdiğini belirterek, izin verilen ilaçlarla bahçelerini kendileri ilaçlayarak durumla baş etmeye çalıştıklarını anlattı.

  Beykoz da tırtıl istilası  #1

  "BEN KENDİ İLACIMI KENDİM YAPAYIM"

  Yüksel Kılıç, Tarım İlçe Müdürlüğü'ne durumu bildirdiğini ve kendisine insan sağlığına zararlı olmayan ilaçları önerdiklerini belirterek, "O ilaçlardan biz aldık, kullanmaya başladık. Bin lira ile bin 500 lira arası fiyatı olan bir ilaçlama makinesi aldık. İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracı bir bölgeye geldi, o bölgeyi de ben analiz ettim ilacın tesir edip etmediği konusunda. Fazla da tesir etmedi yani. Ben kendi ilacımı kendim yapayım diye yola çıktım" diye konuştu.

  Beykoz da tırtıl istilası  #2

  AĞAÇLARA ZARAR VERİYOR

  Mahallede yaşayan Hüseyin Öztürk ise, "Ağaçlara kurt sardı, kiraz ağacı, erik ağacı, fındık ağacı, hepsinde var yani şu anda. Bir ay falan oldu, felaket oldu yani, o zamana kadar olsa da gözükmüyordu, şu anda felaket gözüküyor. Evlere girmiyor ama evlerin çevresinde, erik ağaçlarında, her şeyde var, lahana da falan" dedi.

  Beykoz da tırtıl istilası  #3

  DUVARLARINI FIRÇAYLA TEMİZLİYOR

  Bahçesinde ve evinin duvarlarında tırtıl saran Fatma Kılıç, "Bizim bu duvarlar hep bembeyaz kurt sarıyor. Camı, kapıyı açamıyorum. Kurtlar yedi bizi, bir şey başaramıyoruz. Hortumla su tutuyorum, araba fırçalarıyla yere döküyorum, elimden geldiği kadar bir şeyler yapıyorum. Elbise yıkıyorum, asıyorum balkona, topluyorum hep kurt, sirkeliyorum, bazen yeniden makineye atıyorum" dedi.

  Beykoz da tırtıl istilası  #4

  "BU TIRTIL SORUNU ASLINDA KISMEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ"

  İstanbul Ziraat Odası Başkanı Murat Kapıkıran, "İklim değişikliğinin etkisiyle dünyada çeşitli bölgelerde bulunan çeşitli canlı türlerinin farklı bölgelerdeki uygun ekolojik şartlar nedeniyle uzun yıllar içerisinde göç ettiğini gözlemliyoruz. Özellikle fındık zararlısı olan Amerikan beyaz kelebeğinin Türkiye'ye gelişi. İstanbul'da ve Türkiye'nin birçok yerinde görülmeye başlanan bu tırtıl sorunu aslında kısmen iklim değişikliğinin etkisiyle, uygun hava koşullarının dar bir zaman aralığına sıkışmasıyla çok yaygın bir popülasyon görüldüğünü söyleyebiliriz" dedi.

  Beykoz da tırtıl istilası  #5

  Beykoz da tırtıl istilası  #6

  Beykoz da tırtıl istilası  #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir