Petrol
101.52
0.82%
Euro
17.5918
0.25%
Dolar
17.224
0.05%
Altın
964.2
0.15%
Borsa
2417
0.38%
Bitcoin
352.075
1.55%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar

  Aydın'da atalarının mezarının kazılmasına tepki gösteren kişiler, ölülere saygısızlık yapıldığını söyledi.
  • DHA
  • 11.11.2018 - 11:34
  • Güncelleme : 11.11.2018 - 11:34
  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar

  Çine ilçe merkezine 10 kilometre mesafedeki 400 nüfuslu kırsal Kabataş Mahallesi'ndeki Kabataş Mezarlığı'na, son günlerde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler dadandı. Yeni mezarların da bulunduğu mezarlıkta 200 yılı aşkın 7 kabir, kepçeyle kazıldı.

  MAHALLELİ TEPKİLİ

  Mezardan geriye bir şey kalmazken, atalarının kabirlerinin kazıldığını gören mahalleli duruma tepki gösterdi. Olayın ardından jandarma ekipleri, kazı yapan kişilerin yakalanması için çalışma başlattı.

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #1

  "ANTİK KENTE YAKIN DİYE KAZIYORLAR"

  Mahalle sakinlerinden Ethem Acar (89), bazı köylülerin durum karşısında duyarsız kaldığını belirterek, "Bu mezarlarda para olmaz. Burada, Anadolu'nun fethinden sonra Türk soylarından gelen atalarımız var. Osmanlı döneminden kalan çok eski bir mezarlık burası. Burada yeni mezarlar da var. Annemiz, babamız ve gelecek kuşaktakilerin de mezarları olacak. Burada hazine olmaz. En büyük hazine, bizim atalarımızın buradaki varlığıdır" dedi.

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #2

  7 TANE MEZAR KAZILDI

  Mezarların kazıldığını görünce şok olduğunu belirten Acar, "Sonuna kadar bu işin peşinde olacağım. Bu mezarlar kepçeyle kazılmış. Bu kepçe kazarken, bu ovada bunu herkesin gördüğünü biliyorum. Bu kazıyı yapanlar, kötü gruplar olduğu için herkes çekiniyor. Alabanda Antik Kenti'nin buraya yakın olmasından dolayı, buraları kazıyorlar. Şu ana kadar tespit ettiğimiz 7 eski mezar defineciler tarafından kazıldı" diye konuştu.

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #3

  Atalarının mezarlarının kazılmasına tepki gösterenlerden Ethem Acar'ın amcasının oğlu Mehmet Salih Acar (63) ise, "Bu mezarları kazmaya utanmıyorlar. Çok rahatsızım bu işten. Bizim ailemize ait mezarlar çöküyor" şeklinde konuştu.

  "İLK KEZ BAŞIMIZA GELİYOR"

  Kabataş Mahalle Muhtarı Zeki Akbay ise, "Bu zamana gelinceye kadar hiçbir mezarımız bu şekilde kazılmamıştı. Tarihimizde ilk kez böyle bir şeyle karşılaştık. Jandarmaya 5 gün önce konuyla ilgili şikayette bulunduk. Sürekli bölgede devriye geziyorlar. Bu mezarlarda define falan olmaz, boşuna kazıyorlar. Diyecek bir söz bulamıyorum. İnşallah en kısa sürede bu tarihi mezarları bu hale getirenler bulunur. Bizler de işin takipçisiyiz" dedi.

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #4

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #5

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #6

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #7

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #8

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #9

  Define uğruna 2 asırlık mezarları kazdılar #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir