Petrol
110.84
-0.64%
Euro
16.26
0.91%
Dolar
15.59
0.72%
Altın
917.48
-0.46%
Borsa
2419
-0.01%
Bitcoin
470.879
-1.09%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Deprem uzmanı: İstanbul'daki AVM'ler toplanma alanı olsun

  Deprem uzmanı: İstanbul'daki AVM'ler toplanma alanı olsun

  Deprem uzmanları, olası İstanbul depreminde AVM'lerin yüzde 90'ının ayakta kalacağını belirterek, "Binlerce AVM var. Bu rantı aldılarsa bu insanların acısına da ortak olacaklar" dedi.
  • DHA
  • 09.10.2019 - 03:38
  • Güncelleme : 09.10.2019 - 03:38

  Yalova Belediyesi tarafından, Belediye Meclis Salonu'nda halka açık olarak 'Doğal Afetler ve Alınacak Önlemler' konulu panel düzenlendi.  Panele; Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Jeofizik Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Afet Yönetimi Uzmanı Özden Işık ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday konuşmacı olarak katıldı.

  Deprem uzmanı: İstanbul daki AVM ler toplanma alanı olsun #1

  ''BİZ BUNA HAZIR OLACAK MIYIZ?''

  Kuzey Anadolu Fayı’nın kırıla kırıla Marmara Denizi’ne kadar geldiğini kaydeden Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Kuzey Anadolu Fayı’nın bir kırılma sistematiği olduğunu söyledi. Kutoğlu, “Marmara Denizi içerisinde deprem olacak. Burada sorulması gereken bu ne zaman olacak? Olduğunda biz buna hazır olacak mıyız? Soru bu olmalı. 1999 yılında deprem oldu. 20 sene boyunca deprem sonrası faaliyetler için hakikaten büyük yol kat ettik ama zarar azaltma noktasında açıkçası hiçbir şey yaptığımızı söyleyemeyiz. Dünyada zarar azaltma noktasında büyük çalışmalar yapılıyor ama ne yazık ki bizler kulağımızın üzerine yatıyoruz. Bu hiç hoş bir olay değil. Marmara Denizi içerisinde 5.8’lik deprem olunca biz depremi hatırladık. Umulan, beklenen büyük depremi bu durum daha erkene çeker mi? Evet tarihini veremiyoruz ama bir depremin meydana gelebilmesi için kırılmak için yeterli enerjiyi yeterli hareketi katetmesi lazım. Mesela bu bölge yılda 2.3 santimetre hareket ediyor. Fayın kırılması için 5 metre kayması gerekiyorsa, bu 200 yılda gerçekleşir ama bu 5.8’lik deprem bunu biraz daha yakına çekti. Jeofizikte stres transferi diye bir hesaplama var. 5.8’lik depremin stres transferi de burada önümüzde. İstanbul’a doğru ve aşağı Güneye doğru ve doğu-batı yönünde stres artışına neden oldu. Beklenen ana kola artış getirdi.” dedi.

  Deprem uzmanı: İstanbul daki AVM ler toplanma alanı olsun #2

  “BİZİM EN GÜÇLÜ BİNALARIMIZ AVM'LER”

  Olası büyük depremde büyük alışveriş merkezlerinin ayakta kalacağını söyleyen Kutoğlu, AVM’lerin vatandaşlara büyük depremde açık olması gerektiğini dile getirdi. Kutoğlu, “Deprem yazın mı olacak? Neden deprem toplanma alanları açık alanda park ve bahçelerde? En güçlü binalarımız neresi? AVM’lerin yüzde 90’ı ayakta kalacak. Kusura bakmasınlar bizim yeşil alanımızı imara açtılarsa bizim en güçlü binalarımız AVM’ler. AVM’lerin otoparklarını boşaltacaksınız, oraların her birini yatacak konaklayacak yerler koyacaksınız. Kusura bakmasınlar marketleri de vatandaşlara yiyecek servisi yapacaklar. Japonlar deprem olduğunda açık alanda mı toplanıyor? Güçlü binalara giriyorlar. İstanbul’da binlerce AVM var. Kaç tane insanı misafir edebilirler? Bu rantı aldılarsa bu insanların acısına da ortak olacaklar.” diye konuştu.

  Deprem uzmanı: İstanbul daki AVM ler toplanma alanı olsun #3

  "DASK İNSANLARI YENİ BİNALARA YERLEŞTİRSİN"

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) da öneride bulunan Kutoğlu, "Yıkılabilir tehlikeli alanlar belirlensin, devlet, binaların rayiç bedellerini belirlesin, bunları rayiç bedel üzerinden kamulaştırsın. Bu binaların alım satımı, kiralaması yasaklansın. DASK, bunların bedellerini ödesin ve insanları yeni binalara yerleştirsin. O rayiç bedelle aldığı yerleri de, çürük binaları yıksın üç dört katlı otopark yapsın, ticaret alanı yapsın ve parası da DASK’a kalsın. Alan kârlı satan kârlı olur. Ben sesli düşündüm. Çözüm önerim bu.” dedi.

  Deprem uzmanı: İstanbul daki AVM ler toplanma alanı olsun #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir