Hac kayıtları başladı

hac

Bu yıl hacca 2007'den beri kesintisiz kayıt yaptıran yaklaşık 44 bin kişi kuraya katılmadan gidecekken, yaklaşık 11 bin kişi de kura sonucu belirlendi.

KAYITLAR BAŞLADI

Hacca gidecekler kesin kayıt yaptırabilir. Belgelerini 16-27 Mart tarihlerinde, önceden belirlenen işlem tarihi ve sıralarına göre il müftülüklerine giderek alacaklar. Hac kesin kayıtları randevulu sisteme göre bugün başlamasına rağmen Ankara İl Müftülüğü önünde vatandaşlar yoğunluk oluşturdu.

"BÜTÜN İLLERİMİZDE UYGULUYORUZ"

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Ankara İl Müftülüğü'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce günlük randevu sistemi olmadığını bu yüzden vatandaşların kayıtların başladığı ilk günden Ankara Müftülüğü'nün önüne yığıldığını söyledi.

Bu yıl kayıtları günlere yaydıklarını, vatandaşların hangi gün kesin kayıt yaptıracağını internetten aldıkları kayıt belgesinde gördüklerini vurgulayan Günenç, "Bütün illerimizde uyguluyoruz. İllerin kontenjanları farklı olduğu için bir günde bitiren ilimiz de var, iki güne yayılan ilimiz de var. Ankara, İstanbul, İzmir gibi bir kaç güne yayılan illerimiz de var" dedi.