Euro
9.0022
0.03%
Dolar
7.4197
0.2%
Altın
443.01
0.27%
Borsa
1.54
0%
Bitcoin
239.928
-1.13%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Isparta Canlı Hayvan Pazarı şap tehdidiyle kapatıldı

  Canlı Hayvan Pazarı, yakın bölgede çıkan şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı 1 ay süreyle mühürlendi.
  • İHA
  • 11.04.2019 - 16:05
  Isparta Canlı Hayvan Pazarı şap tehdidiyle kapatıldı

  Isparta Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Murat Dolunay, merkeze bağlı Yazısöğüt köyündeki bir işletmede bulunan 1 hayvanda gözlenen şap hastalığı nedeniyle canlı hayvan pazarını kapattıklarını belirtti.

  Isparta Canlı Hayvan Pazarı şap tehdidiyle kapatıldı #1

  TEDBİREN KAPATILDI

  İl Müdürü Dolunay yaptığı açıklamada, "Şu anda 1 hafta oldu. Yazısöğüt’te 1 hayvanda şap rahatsızlığına rastladık. Yazısöğüt civarında 10 kilometrelik alanda karantina uygulanıyor. Hayvan pazarı da bu alanda olunca kapatıldı. Bölgede bulunan tüm hayvanlara komple bir aşılama yaptık. Kontroller devamlı yapılıyor. Ama her şeye rağmen tedbiren de olsa karantina gerektiriyor. Bu durum 1 ay içerisinde tekrar gözden geçirilecek. Bir veya iki haftaya kadar bölgedeki hayvanları tekrar gözden geçirip, pazar konusunda yeniden değerlendirme yapacağız. Belki 1 aydan önce de karantina kaldırılabilir." dedi.

  RAMAZAN AYINDA AÇILMASI BEKLENİYOR

  Yaklaşan ramazan ayı öncesinde hayvan pazarı ile ilgili gerekli önlem ve tedbirleri almaya hazırlandıklarını kaydeden İl Müdürü Dolunay, "Ramazan ayında et tüketiminin artmasını dikkate alarak, pazarın açık olacağını düşünüyoruz. Et tüketiminin sağlıklı şekilde yapılabilmesi adına gerekli çalışmaları yapmaya hazırlanıyoruz." diye konuştu.


  Isparta Canlı Hayvan Pazarı şap tehdidiyle kapatıldı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir