DHA

9 güne çıkan Kurban Bayramı tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirmek isteyen vatandaşlar, yollara düştü.

Bunun üzerine İstanbullular başta olmak üzere birçok vatandaş şehir değiştirdi.

Bunun üzerine boş kalan İstanbul, yerli ve yabancı turistlere kaldı.

Turistler Mısır Çarşısı'nı gezdi

En çok tercih edilen yerlerin başında gelen Tarihi da 4 günlük bayram tatili nedeniyle bugün son kez ziyarete açıldı.

Bayram tatili nedeniyle 4 gün kapalı olacak olan tarihi çarşıya gelenler hem gezdi hem de alışveriş yaptı.

Çarşı esnafı, alışveriş yoğunluğunun oldukça azaldığı belirtirken, yerli ve yabancı turistler ise bayram sakinliğini fırsat bilerek İstanbul’a gezmeye geldiklerini ifade etti.

Çarşıda kuruyemişçilik yapan Mehmet Suat, "4 gün bayram tatili var, herkes rızkını alıyor. Öyle ahım şahım bir şey değil ama herkes rızkını alıyor. Yabancı turistler de geliyor. Burası turistik yer olduğu için pek yerliye hitap etmiyor. Özellikle burası yabancılara hitap ediyor. Fıstığından tut baharatına kadar canları ne istiyorsa alıyorlar" diye konuştu.

"Boşken keyfini çıkarmak istedik"

Elazığ’dan bayram için İstanbul’a gelen Halise Özkan, şunları söyledi:

İstanbul kültürel bakımdan çok zengin bir şehir. Biz de Elazığ’dan geliyoruz. Sevdiklerimiz var onları ziyarete geldik hem de İstanbul’un boşalmışken bir keyfini çıkaralım dedik. Çünkü her geldiğimizde mutlaka Mısır Çarşısı’na ve Kapalı Çarşı’ya uğruyoruz. Herkese mutlu huzurlu barış dolu bayramlar diliyoruz.

"Bu yaz diğer yazlara göre işlerimiz sakin"

Kuyumcu Cihan Taşkın ise 18 yıldır gördüğü en sakin yaz olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

Mısır Çarşısı’nda kuyumcuyuz. Bu yaz diğer yazlara göre işlerimiz çok sakin. İstanbul boşaldı. Yerli yabancı turistlerde bu sene baya azalma oldu. Sakin bir şekilde bekliyoruz. Biz burada 4 kişi çalışıyoruz. 18 senedir buradayız. Ben kendim buradayım yani. Ve 18 senedir ilk defa bir yaz sezonu bu kadar sakin geçiyor. Normalde mart gibi işlerimiz açılıyor, başlıyor. Haziran oldu, bitecek iş yok. Sakin geçiyor baya.

"Türkiye seni seviyorum"

İstanbul’a Kore’den geldiğini belirten Kim Juhi, "İstanbul’a geldik, çok güzel. Tekrar geleceğim. Türkiye seni seviyorum" dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)