Petrol
114.4
2.95%
Euro
17.5801
0.63%
Dolar
16.3574
-0.04%
Altın
974.29
-0.05%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
489.287
0.14%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C
  Kadıköy'de türbana hayır eylemi İZLE

  Kadıköy'de türbana hayır eylemi İZLE

  Halkevci Kadınlar üyesi yaklaşık 50 kadın, akşam saatlerinde Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanarak 'türbana hayır' eylemi yaptı.
  • 27.09.2014 - 19:11

  eylem

  "Lisede evlilik, çocuklara türban gericiliği, kadın düşmanı kuşatmayı durduracağız" yazılı pankart açan kadınlar Bahariye Caddesi'nden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe başladı.

  AKP SUSSUN KADINLAR KONUŞSUN SLOGANLARI ATILDI

  Kadınlar yol boyunca "AKP elini bedenimden çek", "AKP'den hesabı kadınlar soracak" ve "AKP sussun kadınlar konuşsun" şeklinde slogan attı. Yürüyüş sırasında çevredeki kadınlar da göstericilere alkışlarla destek verdi. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen grup adına Çağla Aydın kadın basın açıklaması yaptı.

  Kadıköy'de türbana hayır eylemi

   

  Kadıköy de türbana hayır eylemi İZLE #2

  "HER SÖYLEM BİR DAYATMAYA DÖNÜŞTÜ"

  Aydın yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

  "Dini esasları, neoliberal-gerici iktidarının temel dayanağı haline getiren AKP, kendi fıtratına uygun olarak önce kadınları denetim altına alıyor. Eğitimde önce dini derslerin yoğunluğu artırıldı, imam hatip okulları hızla açıldı, lisede evlilik serbest hale getirildi. Ardından kılık kıyafet serbestliği ile türban serbestliği getirildi. Kahkahanın şiddetiyle sarsılan erkek egemen düzen, daha da belirginleştirdiği iffetli-iffetsiz kadın ayrımı ile kadınlara haddini bildirmeye çalıştı. '4 çocuk doğur, şiddet görsen de boşanma, kahkaha atma, hamile hamile sokakta dolaşma, fıtratında var itiraz etme kabüllen' Her söylem bir dayatmaya dönüştü.

  Kadıköy de türbana hayır eylemi İZLE #3

  "ERKEK ŞİDDETİNİ BESLEDİ"

  Kadın düşmanlarının her lafı kadınların canına kast eden erkek şiddetini besledi. 10 yaşındaki kız çocuklarını, ailelerinin tercihi söylemiyle, elbirliğiyle toplu kapatılmaya maruz bırakmak, kadınları çocukluktan itibaren erkeklerin tahakkümüne sokmak, bu yolla kadın bedeninin denetlenmesi kadınların yaşam hakkına doğrudan bir saldırıdır. Kadınların fiziksel olarak yaşamlarına son veren kadın katillerinin de beslendiği bu düzene karşı mücadele kadınların özgür bir biçimde yaşama mücadelesidir. Hızla ilerleyen gerici, mezhepçi, kadın düşmanı politikaların ve tüm dayatmaların karşısında direniş hattını kadın dayanışmasıyla örgütleyeceğiz"

  Kadıköy de türbana hayır eylemi İZLE #4

  Kadıköy de türbana hayır eylemi İZLE #5

  Kadıköy de türbana hayır eylemi İZLE #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir