Petrol
86.98
1.65%
Euro
19.654
0.13%
Dolar
18.6393
0.03%
Altın
1.078
0.11%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
325.843
1.38%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu

  Manisa’da iki arkadaşı tarafından makatından kompresör ile hava verilen 17 yaşındaki genç, hastanelik oldu. Bağırsakları zarar gören gencin, ailesi şahısların ceza almasını istiyor.
  • İHA
  • 08.11.2019 - 10:15
  • Güncelleme : 08.11.2019 - 10:15
  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu

  17 yaşındaki Hikmet Yeşilkula, eğitim amaçlı staj yaptığı Manisa'nın Selendi ilçesindeki sanayi sitesinde bulunan iş yerine giderken, motosikletinin lastiği patladı.

  ŞAKALAŞMAK İÇİN GÜREŞTİLER, SONU FELAKETLE BİTTİ

  Lastiği tamir ettirmek isteyen Hikmet Yeşilkula, babasına ait lastikçi dükkanında çalışan arkadaşı E.K.'nin yanına gitti. Lastiği tamir ettirmek için dükkana giden Yeşilkula, burada yaklaşık 4-5 saat oyalandı. Bu sırada dükkana Yeşilkula ve E.K.'nin ortak arkadaşları N.K. de geldi. Bir süre sohbet eden 3 arkadaş, daha sonra şakalaşmak maksadıyla güreşti. Şakalaşma sonrası E.K., lastik şişirmede kullanılan kompresörle arkadaşı Hikmet Yeşilkula'nın elbiselerinin üzerindeki tozu atmak istedi.

  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu #1

  TÜM İÇ ORGANLARI HAVA İLE DOLDU

  Hava basıncının yetersiz olduğunu fark eden E.K., kompresörün ucuna basıncı artıran yaklaşık 5 santimetrelik aparat taktı. Yeşilkula'nın üzerindeki tozları kompresör yardımıyla temizleyen E.K., daha sonra diğer arkadaşı N.K.'nin de yardımıyla Yeşilkula'yı yere yatırarak etkisiz hale getirdi. E.K., etkisiz hale getirdikleri arkadaşları Yeşilkula'nın makatından kompresör ile hava verdi. Tüm iç organları hava ile dolan Yeşilkula'nın vücudu balon gibi şişerken panikleyen E.K. ve N.K., havayı çıkarmaya çalıştı.

  7 SAAT AMELİYATTA KALDI

  Dükkana gelen başka biri, Yeşilkula'nın acı içerisinde kıvrandığını fark ederek kendi aracıyla Selendi Devlet Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Hikmet Yeşilkula, önce Salihli Devlet Hastanesi ardından da Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ne sevk edildi. Bağırsakları ve bazı iç organları zarar gören Yeşilkula, burada yaklaşık 7 saat süren ameliyata alındı.

  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu #2

  MESANESİ DIŞARI ALINDI

  Ameliyatın ardından bir süre yoğun bakımda tedavi gören Yeşilkula'nın mesanesi, bir torba ile dışarı alınarak taburcu edildi. Mesanesi vücudunun dışındaki bir torbaya bağlanan Yeşilkula, 3 ay sonra yeniden ameliyata alınacak. Yaşanan olay sonrası Yeşilkula'nın, bakım hastası olarak yaşamını sürdüreceği öğrenildi.

  YALAN SÖYLEMESİNİ İSTEDİ

  Öte yandan şüpheli E.K.'nin, yaşanan olay sonrası Yeşilkula'nın hastaneye götürüldüğü sırada "Ben tost yedim de zehirlendim de, yalan söyle, bizim de başımızı yakma." dediği öğrenildi. Yeşilkula'nın vücuduna hava basan E.K. ve yardım eden N.K. ise savcılık tarafından alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu #3

  ZORLA MAKATTAN HAVA BASTI

  Olayı anlatan Hikmet Yeşilkula, "Şakayı abarttılar, eşek şakasına çevirdiler. Birbirimizle kavga ederken, onlar zorla beni yere yatırdı. Biri elimi tuttu, biri de zorla makattan hava bastı. Sonra olay yerinden kaçtılar. Sonra lastikçi dükkanına müşteri geldi. Bunlar müşteri gelince havayı basan çocuklar da geri geldiler ve beni hastaneye götürdüler. Manisa'da ameliyat oldum. 3 ay sonra yeniden ameliyat olacağım. Torbayı içeri alacaklar." dedi.

  "YIKTILAR GENÇLİĞİMİ"

  Olayla ilgili resmi makamların ilgilenmediğini savunan Yeşilkula, "Olayla ilgilenmiyorlar. Bunu yapanlar dışarıda geziyor. Onları gördükçe psikolojim bozuluyor. Ceza almalarını istiyorum kendilerinden şikayetçiyim. Asker olmak istiyordum hayallerim yıkıldı. Yaktılar gençliğimi." diye konuştu.

  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu #4

  "ÇOCUĞUMUN HAYALLERİNİ YIKTILAR"

  Çocuğunun hayallerinin yıkıldığını söyleyen Anne Dudu Yeşilkula, "Bunu yapanlar geziyor. Çocuğumu bu hale getirdiler, ilgilenen yok. Buradan Cumhurbaşkanı'na duyuruyorum, benim çocuğuma bunu yapan yarın başkasının çocuğuna da yapar. Böyle olmasın. Benim çocuğum hayaller kuruyordu. Ben çocuğum için hayaller kuruyordum. Ama çocuğumun hayallerini yıktılar. Böyle olmasın, başkalarının yürekleri yanmasın. Benim yüreğim yandı. Benim çocuğumun hayatı bitti. Gereği neyse yapılsın, şikayetçiyim. Benim çocuğum arkadaşlarıyla çıkamıyor, okuluna gidemiyor." ifadelerini kullandı.

  "BİR HAYVANIN BİLE HAKKI ARANIYOR"

  Oğlu Hikmet Yeşilkula için adalet isteyen baba Kamil Yeşilkula, "Ben çocuğumun hakkını arıyorum, arayacağım. Başka çocuklar böyle olmasın. Bu çocuk sanayiye lastik yaptırmak için gitmiş. Orada bu çocuğa zorla dövmüşler, yere yatırmışlar. Ben gereken neyse büyüklerimden yapılmasını istiyorum. Ben savcının yanına gittiğimde 'Ben bu çocuğu tutuklamayacağım' dedi. Bu çocuk neden tutuklanmıyor? Benim çocuğumun canı o kadar hafif mi? Bir hayvanın bile hakkı aranıyor. Ben adalet istiyorum. Çocuğumun hakkını arıyorum. Gereken neyse yapılsın." dedi. Olayın şüphelilerinin ceza almasını isteyen baba Yeşilkula, "Benim çocuğum 4 gün yoğun bakımda yattı. 20 gün hastanede yattı. Karşı tarafın bir cezası varsa, hakkı neyse cezasını çekmesini istiyorum." diye konuştu.

  Kompresör ile şaka yapılan 17 yaşındaki genç ölüyordu #5

  "AİLE VE HİKMET MAĞDUR"

  Kamu vicdanı ve ceza adaleti açısından gereğinin yapılmasını talep ettiklerini belirten ailenin avukatı Cem Kalsen, "Toplanılmayan deliller ve toplanılması gereken emanete alınması gereken delillerin bir an önce toplanıp, sürecin hızlandırılması gerekiyor. Aile ve Hikmet, mağdur durumdadır. Orayın sorumluları, şüphelileri için gereken sürecin başlatılması gerekiyor. Bölgedeki kamu vicdanı ve ceza adalet açısından gerekenin yapılması talep ediyoruz." dedi.

  "KOMPRESÖR SİLAH SAYILMALI"

  Hikmet Yeşilkula'nın üzerinde kullanılan kompresörün silah sayıldığını belirten Avukat Kalsen, "Taksirle yaralamadan süreç işletiliyor. Ama bizlerse daha farklı suçlardan dolayı soruşturmanın yürütülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Şu aşamada kompresör silah sayılmaktadır. Çünkü mağdurun vücudunda oluşturduğu tahribat ve organ kaybından kaynaklı olarak kompresörün cihazıyla birlikte komple emanete alınması ve silah olarak değerlendirilmesi kanaatindeyiz." ifadelerini kullandı.

  Hikmet Yeşilkula ve ailesi olayın sorumlularının ceza alması için mücadele başlatmaya hazırlanıyor.


  Görüş Bildir