Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
497.498
1.70%
1ºC
İstanbul
Yağmur ve kar 1 C

  Köpeğe tecavüz davasında it sorusu kızdırdı

  İstanbul Kağıthane'de Nilayım isimli köpeğe tecavüz eden kişinin mahkemedeki duruşmasında hakimin "İtin sahibi kim" sorusu tepkilere neden oldu.
  • 27.11.2014 - 15:34
  Köpeğe tecavüz davasında it sorusu kızdırdı

  Köpeğe tecavüz davasında it sorusu kızdırdı #1

  Kağıthane’de üç ay önce "Nilayım" isimli köpeğe tecavüz ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık, İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

  DURUŞMAYA KÖPEĞİN SAHİBİ DE KATILDI

  İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz sanık H. Y. ve müşteki köpeğin sahibi Gazi Güven hazır bulundu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, Elçin Aybek ve Özen Baydoğan da duruşmaya müdahil olarak katıldı.

  "İTİN SAHİBİ KİM?"

  Duruşma başladıktan sonra Hakim Hacı İbrahim Gözükara, "İtin sahibi kim?" diye sordu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu avukatları ve Müşteki Avukatı Yasemin Babayiğit de "Biz köpek diyoruz" derken, bazı izleyiciler de "Köpek o diye" hakime tepki gösterdi. Hakim bu tepkiye karşılık vermedi ve duruşmayı görmeye devam etti.

  İstanbul Kağıthane'de köpeğe tecavüz

  “BEN KÖPEĞE TECAVÜZ ETMEDİM"

  İddianamenin okunması ve kimlik tespitinin ardından savunma yapan sanık H. Y. "Sayın Hakim Bey kamera görüntülerindeki o kişi ben değilim. Ben köpeğe tecavüz etmedim. Ben bir hayvan severim. Hiçbir zaman hayvanlara zarar vermedim. Sürekli hayvanlara yardım eden, karınlarını doyuran bir insanım” dedi. Hakim Gözükara, "Polisteki ifadeni kabul ediyor musun?" diye sorunca H. Y., “Polisteki ifademi kabul ediyorum. Olay günü alkollüydüm. Polisler bana "Arabayla köpeğe çarpmışsın” dediler. Ben polislere “Köpeğe arabayla çarptığımı hatırlamıyorum" dedim. "10 gün önce köpeğe çarpmışsın” dediler. Ben de o tarihte alkollü olduğumu düşünerek öyle söyledim. Bana yüklenen suç taciz ve tecavüzle alakalıymış. Böyle bir şeyi kabul etmiyorum" diye konuştu.

  DELİLDEKİ GÖRÜNTÜLER TARTIŞILDI

  Sanık Avukatı Adem Muratbeyoğlu, CD görüntülerinin çok net olduğunu belirterek, "Müvekkilim sigara kullanmıyor, görüntülerdeki kişi sigara kullanıyor. Emniyet Foto Film Şube’ye müvekkilimi götürüp kamera görüntüleriyle teşhis yapması gerekirken böyle bir şeyde yapmamıştır. Bu hususta gerçek şahsın, sanık olup olmadığının tespitinin yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca müvekkilimi gördüğünü söyleyen kişi vardır. O şahıs da teşhis yapılmamıştır" diye konuştu.

  TANIKLAR: KÖPEĞİN YANINDA GÖRDÜĞÜMÜZ KİŞİ SALONDAKİ SANIKTIR

  Duruşmada dinlenen müşteki Gazi Güven de köpeğin kendisine ait olduğunu, olayı görmediğini belirterek, şikayetçi olduğunu söyledi. Tanık B. Y., "Olay öncesinde mahallede hayvanlar bizden kaçıyorlardı. Olay günü 02.00’de birden hayvanın ağlama sesleriyle uyandım. Eşimle sokağa indik. Gidip baktığımızda sanık merdivenlerde oturuyordu. Hayvanı tutmuştu. Sanığa ‘Ne yapıyorsun” diye sordum. “Köpeği seviyorum” dedi. “Bu saatte köpek mi sevilir, bırak köpeği?” dedim. Köpeği bırakınca hayvan deli gibi kaçtı. Sanıktan alkol kokusu geliyordu, ama şuuru yerindeydi. Olaydan psikolojik olarak etkilendim. Geceleri uyuyamıyorum" diye konuştu. Tanık S. Y. de eşi ile ağlayan köpeğin yanına gittiklerini, olay günü köpeğin yanında gördüğü şahsın huzurdaki sanık olduğunu anlattı.

  DURUŞMA ERTELENDİ

  Mahkeme suçtan zarar görmesi ihtimaline binaen müşteki Gazi Güven’in ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun davaya müdahil olarak kabulüne karar verdi. Sanığın dosya içerisinde bulunan CD’ler ve flash disklerle birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilerek görüntülerdeki şahsın sanık olup olmadığı konusunda rapor aldırılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 30 Aralık saat 09.00’a erteledi.

  4 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şikayetçi Gazi Güven’in karakola şikayette bulunduğu anlatıldı. İddianamede, 17 Ağustos 2014 günü saat 02.00 sıralarında gerçekleşen olay yerine yakın işyerinin kamera görüntülerinin incelendiğinde şüpheli H. Y.’nin merdiven basamaklarına oturup kucağına aldığı köpeğe tecavüz ettiğinin anlaşıldığı belirtildi. Toplanan delillere göre sanığın sahipli köpeğe aleni alanda tecavüz ettiğinin anlaşıldığı belirtilen iddianamede, sanığın "Hayasızca hareketlerde bulunma","Haksız yere sahipli hayvanı öldürme, işe yaramayacak hale getirme, değerini düşürme" suçlarından 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor.


  Görüş Bildir