Euro
8.9662
-0.22%
Dolar
7.3763
-0.58%
Altın
442.08
-0.82%
Borsa
1.554
-0.96%
Bitcoin
236.341
-10.00%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Köprü cezaları iadesi için başvuru süreci devam ediyor

  Köprü geçiş ihlalleri nedeniyle kesilen idari para cezalarının iadesi için başvuru süresi, 28 Şubat'ta dolacak.
  • Haber Merkezi
  • 19.02.2019 - 11:58
  Köprü cezaları iadesi için başvuru süreci devam ediyor

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden araç sınıflandırması itibarıyla kullanılması yasak geçişler nedeniyle düzenlenen idari para cezaları iade edilecek.

  Düzenleme, 2 Kasım 2016-31 Aralık 2018 döneminde, bu köprülerden yasak olduğu halde geçiş yapılması nedeniyle ödenen idari para cezalarını kapsıyor.

  İDARİ PARA CEZALARININ İADESİ SAĞLANACAK

  Söz konusu geçişler nedeniyle idari para cezası verilmesi gereken kişilere; bu cezalar uygulanmayacak, verilmiş olanlar tebliğ edilmeyecek ve bu kişilerden tahsil edilen idari para cezası tutarlarının iadesi sağlanacak. Karayolları Genel Müdürlüğü de kesinleşmiş ve ödenmemiş idari para cezalarını, takip için vergi dairelerine bildirmeyecek.

  Köprü cezaları iadesi için başvuru süreci devam ediyor #1

  Vergi daireleri takip için bildirilmiş idari para cezalarından tahsil edilmemiş olanlarını, herhangi bir başvuru beklemeden terkin edecek ve takip işlemlerini sonlandıracak.

  Bu idari para cezalarıyla ilgili vergi dairesinin taraf olduğu dava bulunması halinde, "mahkemece karar verilmesine yer olmadığı" şekilde sonuçlandırılması için ilgili mahkemeye bildirim yapılacak.

  EN YAKIN VERGİ DAİRESİNE BAŞVURULACAK

  Ödeme vergi dairesine, bankalara veya PTT'ye yapılmışsa, motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmek üzere en yakın vergi dairesine başvurulacak.

  Ödemenin, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş sanal POS üzerinden veya genel müdürlük adına açılmış posta çeki hesabına yapılmış olması durumunda, Ankara Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi'ne gönderilmek üzere, yine en yakın vergi dairesine başvurulması önem taşıyor.
  Başvuruların, dilekçeyle en yakın vergi dairesine 28 Şubat'a kadar yapılması gerekiyor.

  İADELER 29 MART'A KADAR YAPILACAK

  Başvuruyu alan vergi daireleri, bu dilekçeyi iadeyi yapacak vergi dairesine aynı gün elektronik ortamda iletecek. Vergi dairelerince iade işlemleri, 29 Mart'a kadar yapılacak.

  Doğrudan ilgili muhasebe birimlerine ödeme yapılması halinde de bu birimlere yine dilekçeyle başvurulacak.

  Tüzel kişilik adına yapılacak başvurular, kanuni temsilciler tarafından gerçekleştirilecek. Dilekçede borçlunun adı, kimlik numarası, iletişim bilgileri, araç plaka numarası ve banka bilgilerinin yer alması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir