Euro
11.1223
-0.13%
Dolar
9.5813
-0.03%
Altın
555.5
-0.26%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
597.973
-1.48%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  Kore'de Savaşan Türkler Anıtı'nda anma töreni

  Tören sırasında yapılan konuşmada, o dönem Türk askerinin ortaya koyduğu başarı anlatıldı.
  • AA
  • 25.06.2019 - 18:11
  • Güncelleme : 25.06.2019 - 18:11
  Kore'de Savaşan Türkler Anıtı'nda anma töreni

  Törene; Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Metin Gürak, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi, gaziler, Koreli yetkililer ile askeri erkan katıldı.

  Anıta çelenklerin konulması ve askeri bandonun iki ülke marşlarını çalmasının ardından, hatıra fotoğrafı çektirildi.

  TÜMGAZİDER Genel Başkanı Şükrü Tandoğan, törende yaptığı konuşmada, 2. Dünya Savaşı'ndan 5 yıl sonra Kuzey Kore'nin Güney Kore’yi işgal etmesi üzerine Seul'un, Birleşmiş Milletler'den "bölge ve dünya barışının tesisi" için yardım talebinde bulunduğunu anımsattı.

  Kore de Savaşan Türkler Anıtı nda anma töreni #1

  "BM'NİN MÜDAHALESİ ÇATIŞMANIN BÜYÜMESİNİ ÖNLEMİŞTİR"

  BM'nin bu talep karşısında silahlı müdahale kararı alarak üye devletlerden Kore'ye asker gönderilmesini talep ettiğini hatırlatan Tandoğan, "BM'nin müdahalesi, çatışmanın daha da büyümesine ve dünya sathına yayılmasını önlemiştir. Kore Savaşı'nın başlangıcında 343 bin askerden oluşan Birleşmiş Milletler ordusunun mevcudu, savaşın sonuna doğru 1 milyon 985 bine ulaşmıştır." diye konuştu.

  Kore de Savaşan Türkler Anıtı nda anma töreni #2

  Türk askerinin oyalama, taarruz ve savunma muharebeleri sayesinde Kore Savaşı'nın kaderinin ve seyrinin değiştiğini ifade eden Tandoğan, "Türk Ordusu 21 Kasım 1950'de taarruza başlayan Çin birliklerini Kunuri'de yavaşlatmış, durdurmuş ve yer yer bozguna uğratarak Birleşmiş Milletler'e mensup birliklerin imha olmadan geri çekilmelerini sağlamıştır." ifadelerini kullandı.

  Törenin ardından Gazi Orduevi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ile Koreli yetkililere plaket takdim edildi ve iki ülkenin yöresel dansları sergilendi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir