Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Korona tanısı ve tedavisi acil sağlık hizmetine alındı

  Korona tanısı ve tedavisi acil sağlık hizmetine alındı

  SUT'ta değişiklik yapılmasına dair tebliğle, koronavirüse yönelik tanı ve tedavi hizmetleri acil sağlık hizmeti kapsamına alındı.
  • AA
  • 09.04.2020 - 01:31

  Korona tanısı ve tedavisi acil sağlık hizmetine alındı

  Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre tebliğin 1.7 numaralı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "acil hal" tanımı yeniden yapılarak, salgın hastalıklar da acil sağlık hizmeti kapsamına alındı.

  KORONAVİRÜS TANI VE TEDAVİSİ ACİL SAĞLIK HİZMETİ KAPSAMINA ALINDI

  Koronavirüs vakalarının "acil hal" olarak kayıtlara geçmesini sağlayan yeni "acil hal" tanımı SUT'ta şu şekilde yapıldı; "Acil hal, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir."


  ÖZEL HASTANELER KORONA TEDAVİSİNDE ÜCRET TALEP ETMEYECEK

  SUT'un "ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri" başlığı altındaki 1.9.3. maddesine "pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri" de eklendi.

  YENİ TEDAVİ TEKNİĞİ DE SUT'A DAHİL EDİLDİ

  Ayrıca koronavirüsü hastalığını yenen kişilerin kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisinde kullanılması için "immün plazma tedarik ve uygulama" tekniği de SUT'a dahil edildi.

  TEDAVİDE KULLANILACAK İLAÇLAR ÖDEME LİSTESİNE ALINDI

  Aynı tebliğin 2.1.2.B numaralı maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer alan "tanımlı ilaçlar" ibaresinden sonra, "Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi süresince hastanelerce temin edileceği bildirilen pandemi tedavisine yönelik ilaçlar" ibaresi getirildi. Böylece koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar, SGK'nin ödeme listesine alındı.

  Görüş Bildir