Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
695.683
-11.93%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Malatya'nın tandır ekmeği ve analı-kızlı köftesi tescillendi

  Yeşilyurt yöresine ait olan tandır ekmeği ve analı-kızlı köftenin tescillenmesi üzerine iki ürünün belgesi, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'a teslim edildi.
  • AA
  • 27.10.2021 - 17:00
  • Güncelleme : 27.10.2021 - 17:09
  Malatya'nın tandır ekmeği ve analı-kızlı köftesi tescillendi

  Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın girişimleriyle kurulan Gastronomi Çalışma Grubu'nun yürüttüğü çalışmalar sonucunda Malatya'nın zengin yemek kültüründe yer alan yöresel lezzetler coğrafi işaretle tescilleniyor.

  Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyi'nin iş birliğinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde son olarak Malatya tandır ekmeği ile Malatya analı-kızlı köftesi, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret tescil belgesi aldı.

  16 YÖRESEL LEZZETİN 6'SI YEŞİLYURT'TA

  İki ürün için verilen belgeler, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'a teslim edildi.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Çınar, Malatya'da coğrafi işaret tescil belgesi alan 16 yöresel lezzetin 6'sının Yeşilyurt'ta olduğunu ifade etti.

  Malatya nın tandır ekmeği ve analı-kızlı köftesi tescillendi #1

  EN FAZLA BELGE ALAN YEREL YÖNETİM

  Yeşilyurt Kent Konseyi ile ortaklaşa yürüttükleri çalışmaların ardından Doğu Anadolu Bölgesi'nde en fazla coğrafi işaret tescil belgesi alan yerel yönetimler arasında ilk sırada yer aldıklarını bildiren Çınar, kentin yöresel lezzetlerinin koruma altına alınması sürecinde desteklerini esirgemeyen Habip Asan'a teşekkür etti.

  Belediye olarak yöresel yemeklerin, tatlıların ve meyvelerin koruma altına alınması, Malatya markasıyla dünyanın dört bir tarafına ulaşması ve gelecek kuşaklara taşınması için çalıştıklarını belirten Çınar, şunları kaydetti:

  Malatya nın tandır ekmeği ve analı-kızlı köftesi tescillendi #2

  “DİĞER ÜRÜNLERİMİZİN DE COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGELERİNE KAVUŞMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

  “Malatya'da tescil belgesi alan 16 üründen 6'sının Yeşilyurt'ta olması bizim adımıza gurur vesilesidir. Son aldığımız tescil belgelerinden sonra Doğu Anadolu Bölgesi'nde en fazla coğrafi işaret tescil belgesi alan yerel yönetimler arasında ilk sıraya yerleştik. Her alanda olduğu gibi yöresel lezzetlerimizin hak ettiği değere kavuşması için yaptığımız çalışmalarda da bölgemizde öne çıkan bir yerel yönetim olduk. Şu anda tescil sürecinde olan diğer ürünlerimizin de coğrafi işaret tescil belgelerine kavuşması için var gücümüzle çalışıyoruz.”

  Malatya nın tandır ekmeği ve analı-kızlı köftesi tescillendi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir