Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
418.952
-1.42%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Miraç Kandili idrak edildi

  Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla yurt genelinde camilerde programlar düzenlendi.
  • AA
  • 04.05.2016 - 00:51
  Miraç Kandili idrak edildi

  Miraç Kandili idrak edildi #1

  Miraç Kandili idrak edildi #2

  Diyarbakır'da Sur İlçe Müftülüğü tarafından Ulu Cami'de gerçekleştirilen Miraç Kandili programı, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, cemaate "Kandil simidi" ve hurma ikram edildi.

  Sur İlçe Müftüsü Ramazan Tolan ve cemaat, program sonunda dua etti.

  Diyarbakır İl Müftülüğü tarafından Kayapınar ilçesinde bulunan Cebeli Nur Camisi'ndeki program ise Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe okunan mevlidin ardından, program yapılan duayla sona erdi.

  Miraç Kandili idrak edildi #3

  Yüksekova'da güvenlik güçleri şehit meslektaşları için dua etti

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki operasyonlar kapsamında ilçe merkezini teröristlerden temizleyen ve arama tarama çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, Miraç Kandili dolayısıyla Yeşildere Mahallesi'ndeki İhsaniye Camisi'ni doldurdu.

  Akşam namazının ardından, camiye gelen çok sayıda asker ve polis, birlikte saf tutup namaz kılarak, şehit olan meslektaşları için dua etti.

  Programda Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu.

  Miraç Kandili idrak edildi #4

  "Peygamberler Şehri"nde Miraç Kandili

  "Peygamberler Şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da, vatandaşlar Miraç Kandili dolayısıyla tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camileri doldurdu.

  Gün boyunca kentin kutsal mekanlarını ziyaret edenler, akşam namazının ardından Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl Yerleşkesi'ne geldi.

  Gece dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçiler, yerleşkede bulunan kutsal yerleri ziyaret ederek dua etti. Buradaki camilerde namaz kılan vatandaşlardan bazıları Kur'an-ı Kerim okudu.

  Vatandaşlar daha sonra Hazreti Eyyüp'ün çile çektiği yer olarak kabul edilen makamı da ziyaret etti. Ziyaretçiler, yatsı namazının ardından, Şanlıurfa Müftülüğü tarafından Dergah ve Eyyüp Peygamber camilerinde okutulan mevlidi dinleyip dua etti.

  Bursa Ulu Cami'de program düzenlendi

  Bursa'da Miraç Kandili nedeniyle tarihi Ulu Cami'de kandil dolayısıyla program düzenlendi. Akşam namazının ardından, camiye gelen kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda kişi namaz kılarak, dua etti.

  Programda Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu.

  Miraç Kandili idrak edildi #5

  Cizre'de vatandaşlar camileri doldurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile emniyet mensuplarınca gerçekleştirilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci" operasyonunun ardından, huzur ve güvenliğin sağlandığı Şırnak'ın Cizre ilçesi Dağkapı Mahallesindeki Hz. Nuh Nebi Camisi'nde Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

  Miraç Kandili idrak edildi #6

  Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan, Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, Cizre Müftüsü Selahattin Yılmaz, Miraç Kandili'nin önemini anlattı.

  Yapılan dua ile son bulan programın ardından, camiye gelen vatandaşlar, programdan sonra Hz. Nuh Nebi Türbesi'ni ziyaret etti.

  Anadolu'nun ilk camisinde Miraç Kandili

  Hatay'ın Antakya ilçesinde, Anadolu'da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisinde Miraç Kandili nedeniyle program düzenlendi.

  Vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Habib-i Neccar Camisi'ni doldurmaya başladı. Düzenlenen program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

  Antakya Merkez İlçe Müftüsü Necati Şafak'ın Mevlid-i Şerif okumasının ardından namaz kılındı, dua edildi.

  Miraç Kandili idrak edildi #7

  İstanbul'da kandil programlarına yoğun ilgi

  İstanbul'da, Miraç Kandili dolayısıyla erkek, kadın, genç, yaşlı çok sayıda kişi, özel programlar düzenlenen başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye Camisi olmak üzere camilerde saf tuttu.

  Sultanahmet Camisi'nde düzenlenen programda, Baş İmam Hatip Hasan Kara, Miraç gecesinin önemini anlatan bir sohbet verdi. Sohbetin ardından mevlit okundu.

  Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan camilerinde de Miraç Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi.

  Selimiye Camisi doldu taştı

  Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde Miraç Kandili idrak edildi.

  Selimiye Camisi'ndeki programda namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler ile kandilin manevi atmosferini yaşadı.

  Kandil programına Batı Trakya'dan da çok sayıda vatandaş katıldı. Cami içinde yer kalmayınca bazı vatandaşlar namazı cami avlusunda kıldı.

  Miraç Kandili idrak edildi #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir