Rize’de Andon suyunun zehirli olduğunu kabul etmediler: İçmek için sıraya girdiler

Rize'de dün, yıllardır şifalı olarak bilinen Andon suyunun zehirli olduğu ortaya çıktı.

Numune alınan suyun arsenik oranı 27 kat fazla çıktı. Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından suyun yanına tüketilmesinin sağlığa uygun olmadığı yönünde uyarı levhası asıldı.

'Bu suyun içilmesi sağlık açısından uygun değildir' yazılı levha, bir süre sonra kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yerinden söküldü.

Zehirli suyu içmek için kuyruğa girdiler

İHA'nın aktarımına göre; bölge halkı Andon suyu olarak bilinen suyun zehirli olmadığını, yıllarca buradan içilen suyun hiçbir insana zarar vermediğini savundu.

Öte yandan suyun aktığı bölgede toplanan vatandaşlar suyu içmek için kuyruk oluşturdu.

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -1

"Biz bu suda arsenik falan olduğuna inanmıyoruz"

İnsanların 150 yıldır ‘zehirli’ denilen sudan içtiğini, daha önce böyle bir şeyin ortaya çıkmadığını ifade eden bölgedeki işletme sahiplerinden Şemsettin Manavracı “Bu suyun böbrek taşlarına, kuma, egzamaya iyi geldiği raporda yazılı. Kadın hastalıklarına iyi geldiği de yazılı. Biz 40 yıldır işletmeciyiz. Bugüne kadar hiç böyle bir şey söz konusu olmadı. Şimdi bir anda böyle bir şey çıkması bizi üzdü. Buraya 24 saat gidip gelen insanlar oluyor. Çok büyük tepki oldu. Birisi de gelip tabelayı almış buradan. Kimin aldığını da bilmiyoruz.

5-10 yıl önce bize baskı yaparak burayı bizim elimizden almak istediler. O baskıya boyun eğmedik, şimdi de böyle bir şey oldu. Biz bu suda arsenik falan olduğuna inanmıyoruz. Eğer varsa 150-200 yıldır neden insanlara söylemediler. 150 yıldır bu su burada akıyor, burada ölen olmadı. Bugüne kadar ne öleni gördük ne zarar göreni duyduk. Burada bir oyun dönüyor ama anlamış değiliz. Gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz. Biz bu tahlilin gerçek olduğuna inanmıyoruz ve başka bir ilde tahlil yapılmasını istiyoruz” dedi.

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -2

"Biz bu sudan içiyoruz ve içmeye de devam ediyoruz"

Suyun 50 yıl önce de tahlil edildiğinin altını çizen Hüseyin Yıldırım ise “Bu su 1972’de tahlil edilmiş ve tahlillerde hiçbir sıkıntı olmadığı tespit edilmiş. Şimdi buraya gelip bu suyun arsenikli olduğunu tespit etmişler. Biz de buna inanmıyoruz. Bizim derelerimize, doğal sularımıza dokunulmasını talep etmiyoruz. Bu tip sodalı su dediğimiz sulardan bölgemizde çok var. Bu sularımızın yaşlı insanlarımıza şifa getirdiğini biliyoruz. Büyüklerimiz bu sudan sürekli içti, şimdiye kadar bir şey olmadı. Biz bir rant için buraya müdahale edildiğini düşünüyoruz. İlerisinde hiçbir yerleşim yeri olmadığı için katkı olabileceğini düşünmüyoruz.

Biz bu suya müdahale edilmesini talep etmiyoruz. Daha iyi bir yerden tahlil alınıp yeniden inceleme yapılmasını istiyoruz. Bu suyu alıp buradan eve getirmeye kalktığımızda suyun buradaki tadı ile aynı olmadığını biliyoruz. Biz bu sudan içiyoruz ve içmeye de devam ediyoruz. Bölge insanı da içmeye devam ediyor. Bu bölgedeki insanlar bu suyla mutlu” ifadelerini kullandı.

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -3

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -4

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -5

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -6

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler -7