Petrol
92.24
-3.01%
Euro
18.224
-0.16%
Dolar
17.9252
-0.18%
Altın
1.023
-0.42%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
430.363
-1.37%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Şanlıurfa'da 500 eve yetecek kaçak trafo ele geçirildi

  Şanlıurfa'da 500 eve yetecek kaçak trafo ele geçirildi

  Kaçak elektrik tüketiminin zirve yaptığı Şanlıurfa'da son 3 ayda ele geçirilen kaçak trafo sayısı 11'e yükseldi.
  • Haber Merkezi
  • 09.08.2017 - 15:54

  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt şehirlerine elektrik veren Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi, bölgede ele geçirilen kaçak elektrik trafolarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

  Geçtiğimiz günlerde Atatürk Barajı'nın 6 şehre yetmediğini açıklayan şirket bu günde kaçak trafolarla ilgili şu açıklamayı yaptı;

  "ŞANLIURFA BÖLGEMİZDEKİ ELEKTRİĞİN YARISINI TÜKETİYOR"

  Özellikle yaz aylarında tarımsal sulamanın etkisi ile Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde kullanılan elektriğin nerdeyse yarısını tüketen Şanlıurfa’da bir kaçak mobil trafo daha ele geçirildi. Kentte son 3 ay içerisinde ele geçen kaçak trafo sayısı 11’e yükselirken, tümünün ortak özelliği tarımsal sulamada kullanılıyor olmaları.

  "11 ADET KAÇAK MOBİL TRAFO ELE GEÇİRİLDİ"

  Bir yandan müşterilerine EPDK mevzuatlarına uygun biçimde kesintisiz enerji verebilmek için yatırımlarını sürdüren Dicle Elektrik, diğer yandan da enerji kalitesini artırabilmek için kaçak elektrik kullananlara karşı ciddi bir mücadele yürütüyor. Enerji şirketi, kaçak elektrikle mücadele çalışmaları çerçevesinde hem saha taramaları yapıyor, hem de teknolojik imkanlar ile kaçak elektrik kullanıcılarını bir bir tespit ediyor. Tarımsal sulamanın başladığı günden bu yana geçen yaklaşık 3 aylık süre içerisinde Şanlıurfa’da sürdürülen kontroller sonunda, kaçak elektrik ile sulamada kullanılan tam 11 adet kaçak mobil trafo ele geçirildi.

  Şanlıurfa da 500 eve yetecek kaçak trafo ele geçirildi #1

  "KAÇAK TRAFOLAR 500 HANEYE YETECEK GÜÇTE"

  Kaçak 11 trafonun sonuncusu, Siverek ilçesine bağlı Karakeçi bölgesindeki Çubuklu köyünde pamuk tarlasının sulamasında kullanılırken ele geçirildi. Enerji şirketi tarafından tespit edilen kaçak trafo için avukatlar tarafından önce savcılığa suç duyurusunda bulunularak el koyma kararı çıkarıldı. Ardından jandarma eşliğinde köye giden ekipler, traktör römorkuna yüklenmiş vaziyette kullanılan 160 kVA gücündeki kaçak mobil trafoya el koydu. Trafo sahipleri hakkında ise yasal ve idari cezalar uygulandı. Son 3 ayda ele geçirilen 11 kaçak trafonun yaklaşık 500 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu bildirildi.

  Atatürk Barajı'nın ürettiği elektrik 6 şehre 1 ay yetmedi

  Şanlıurfa da 500 eve yetecek kaçak trafo ele geçirildi #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir