Euro
14.4148
-0.37%
Dolar
12.7466
-0.54%
Altın
733.65
-0.18%
Borsa
1.809
0%
Bitcoin
725.202
0.19%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  SGK'nın cezası 3 bin emekli vekili korkuttu

  SGK, eski vekil Ali Ahmet Ertürk’e 500 bin TL borç çıkardı. Bunu duyan 3 bin civarı emekli vekil soluğu Meclis’te aldı.
  • Ajanslar
  • 19.05.2015 - 08:23
  SGK'nın cezası 3 bin emekli vekili korkuttu

  SGK nın cezası 3 bin emekli vekili korkuttu #1

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 21. Dönem DSP Edirne Milletvekili Ali Ahmet Ertürk’e 500 bin TL’lik borç çıkarınca, 3 binin üzerindeki emekli milletvekilini korku sardı.

  Hem milletvekili emekli maaşını alan hem de kamuda ikinci bir işte çalışan milletvekilleri TBMM Başkanlığı’nın kapısını çaldı.

  SGK'DAN YAZI GELDİ

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in geçtiğimiz hafta milletvekillerine emeklilik maaşı başta olmak üzere özlük haklarına ilişkin gönderdiği yazının perde arkasında, bir emekli vekilin yaşadığı maaş şokunun yattığı ortaya çıktı. TBMM yetkililerinden alınan bilgiye göre, 21. Dönem DSP Edirne Milletvekilli Ertürk, okuduğu tıp fakültesinin ardından ihtisasını tamamlamak için doktorluğa döndü. Uzman psikyatr olarak Kars’ta mecburi hizmete başladı. Eşi de bir devlet kurumundaki avukatlık görevinden istifa ederek Kars’ın bir ilçesinde noterlik açtı. Ertürk ailesi Kars’ta yaşamını sürdürürken, SGK’dan gelen bir yazı ile sarsıldı.

  8 BİN 190 LİRA ALIYORDU

  Ertürk’e, 8 bin 190 TL milletvekili emekli maaşını alırken, aynı zamanda bir kamu kurumunda doktorluk yaparak maaş bağlandığını anımsatan SGK, bu durumun mevzuata aykırı olduğunu bu nedenle milletvekili maaşının kesildiğini bildirdi.

  SGK, 4 yıla yakın milletvekili maaşı alan Ertürk’e bugüne kadar aldığı maaşı da faiziyle birlikte geri ödemesi gerektiğini, bu amaçla kendisine çıkarılan yaklaşık 500 bin TL’lik borç için tebligat yapılacağını iletti.

  SGK şokunu yaşayan Ertürk, doğruca TBMM’nin yolunu tuttu. Hem bürokrasi hem de TBMM Başkanı ile yaptığı görüşmede bu durumun nasıl düzeltileceğini sordu. Ertük, TBMM makamlarından, “Mevzuat açık, milletvekili emekliliği alan bir vekil kamuda çalışamaz. Meclis’in bu konuda yapacağı bir şey yok. Sorunun çözümü için ya yasal değişiklik yapılacak -ki Meclis kapalı ve böyle bir şey aylar alır- ya da yargıya başvurabilirsiniz” yanıtını aldı.

  Ertürk’ün bu konuda kendisini uyaranın olmadığına ilişkin gerekçeleri de ikna edici olmadı.

  AÇIĞA DÜŞMESİNLER DİYE UYARDIK

  Ali Ahmet Ertürk’ün yaşadıkları üzerine emekli milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yönetiminin kapısını çalarken, maaşı kesilen bazı milletvekillerinin de olduğu öğrenildi.

  TBMM Başkanlığı ise geçtiğimiz hafta içinde özlük haklarına ilişkin kapsamlı bir bilgilendirme yazısı hazırlayarak bütün milletvekillerine gönderdi. Meclis yetkilileri Milliyet’e verdikleri bilgide şunları kaydetti:

  AKADEMİK AYRINTI

  Örneğin bir akademik unvana sahip milletvekili Ankara Hukuk’ta derse başlarsa maaşı kesilir, Vakıf Üniversitesi olan Başkent Hukuk’ta derse girerse kesilmez. Sayın Ertürk, bu detayı bilmeden gidip psikriyatri doktorluğuna başlamış Kars’ta. 500 bin TL’ye yakın borç çıkarmışlar, perişan olmuş. Bu türlü şeyler olduğu için milletvekili ve emekli vekillere bir yazı gönderdik. ‘Şu şu kanuni yükümlülükleriniz var’ diye hatırlatma yaptık. Böyle açığa düşmesinler diye.”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir