Petrol
87.41
-0.73%
Euro
18.1802
0.89%
Dolar
18.4916
-0.14%
Altın
987.16
-0.04%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
362.119
-0.79%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Sokakları yakıp yıkanların banka hesabına el konulacak

  Sokakları yakıp yıkanların banka hesabına el konulacak

  Başbakan Davutoğlu’nun "Verilen zarar yakıp yıkanlardan tazmin edilecek" sözleri sonrası iç güvenlik paketinde bu yönde ciddi yaptırımların yer alacağı gündeme geldi.
  • 24.10.2014 - 19:16

  Sokakları yakıp yıkanların banka hesabına el konulacak #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı İç Güvenlik Paketi'nin detayları netleşmeye başladı. Pasaporttan soyadı değişikliğine birçok alanda devrim niteliğinde önemli yenilikleri içeren çalışmadaki en kritik konu başlıklarından biri de terör eylemlerine yönelik yaptırımlar oldu.

  E-KELEPÇE SİSTEMİ YOLDA

  İç güvenlik paketinde, terör örgütlerin eylemlerinde ev ve işyerleri zarar görenlerin zararının karşılanmasının da ele alındığı ortaya çıktı. Güvenlik raporlarının ardından terör örgütü PKK ve yasadışı sol örgütlerin katıldığı eylemlerde zarar gören vatandaşların zararlarını karşılanması için e-kelepçe sistemi geliyor. Paketle birlikte vatandaşın ve kamu kurumlarının zararlarını olaylara katılan ve kimlikleri tespit edilen eylemcilerden tahsil edilmesine karar verilmişti.

  CEZA MİKTARI MAAŞLARDAN KESİLECEK

  Çalışma kapsamında, önce artık terör olaylarına karıştığı tespit edilen eylemcinin kimliği belirlenecek. Bu işlerin ardından eyleme karışan kişinin vatandaşlık numarası takibe alınacak. Yargılanan eylemcinin mahkeme kararıyla terör olaylarına karıştığı onaylanırsa maaşı da kesilecek. Ceza miktarı maaşlarından ya da hesaplarındaki paralardan tahsil edilebilecek.

  EYLEMCİLERİN BANKA HESABINA EL KONULACAK

  İç Güvenlik Paketi'nde yer alan düzenleme kapsamında, terör eylemine katıldığı belirlenen kişi herhangi bir bankadan işleme yapmaya kalktığında sistem uyarı verecek. Eylemcinin banka hesabına da anında el konulacak.


  Görüş Bildir