Euro
10.0416
0.62%
Dolar
8.4782
0.87%
Altın
492.83
0.77%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
334.460
4.19%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 27 C

  Suriye için dörtlü zirve 3 Aralık'ta toplanıyor

  Almanya, Fransa ve İngiltere'yle birlikte dörtlü zirve, 3-4 Aralık'ta Londra'daki NATO toplantısında yapılacak.
  • AA
  • 08.11.2019 - 13:54
  • Güncelleme : 08.11.2019 - 13:54
  Suriye için dörtlü zirve 3 Aralık'ta toplanıyor

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki heyet, Mabeyn Köşkünde Almanya, Fransa ve İngiltere heyetleri ile NATO Zirvesi'nde liderler seviyesinde yapılacak dörtlü görüşme öncesi ön toplantı yaptı

  Kalın, düzenlediği basın toplantısında Almanya, Fransa ve İngiltere liderlerinin temsilcileriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi marjında yapacağı dörtlü zirvenin gündeminin ele alındığını, NATO Zirvesi'nde ele alınacak konuların, Suriye bağlamında izlenecek adımların değerlendirildiğini anlattı.

  4'LÜ ZİRVE SURİYE'DEKİ SÜRECİ ELE ALACAK

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra Suriye'deki süreci ele almak için daveti olduğunu hatırlatan Kalın, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımız da alternatif yer olarak bu toplantının, İstanbul'da yahut Şanlıurfa'da yahut Gaziantep'te yapılmasının daha isabetli olacağını söylemişti. Biz hala bu görüşteyiz çünkü Suriye meselesi, mülteciler meselesi Türkiye'nin içinde yanı başında yaşanan bir hadise.

  3-4 ARALIK'TA YAPILACAK

  Bunun doğru adresinin de burası olduğu kanaatindeyiz, ama çeşitli gerekçelerle toplantının NATO Zirvesi'ne kadar yapılamayacağı anlaşıldı. Bunun üzerine Londra'da 3-4 Aralık'ta yapılacak olan NATO Zirvesi marjında bu dörtlü zirvenin yapılmasında mutabık kalındı. Biz de bugün toplantının gündemini ele aldık. Özellikle Barış Pınarı Harekatı'nın sunduğu fırsatlar, mültecilerin geri dönüşü, güvenli bölgenin kurulması ve bundan sonraki siyasi süreçle ilgili neler yapılabileceği konusunu detaylı bir şekilde ele aldık."

  Suriye için dörtlü zirve 3 Aralık ta toplanıyor #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir