Euro
15.2464
-0.27%
Dolar
13.6119
0.16%
Altın
792.8880
-0.22%
Borsa
1969
0.90%
Bitcoin
500.345
-3.66%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Suriye’de zehirli mantar 7 kardeşten 6'sını öldürdü

  Suriye’de yedi kardeş, doğadan toplayıp yedikleri mantardan zehirlendi. Kardeşlerden 2’si yolda, dördü de Türkiye’de öldü. Hayatta kalan tek kardeş Nofa ise yaşam mücadelesi veriyor
  • 15.11.2014 - 07:57
  Suriye’de zehirli mantar 7 kardeşten 6'sını öldürdü

  zehirli mantar

  Suriye’de IŞİD kontrolünde bulunan Rakka kentinde zehirli mantar aile faciasına yol açtı. Çobanlık yapan 19 yaşındaki Muhammed Essaned, iddiaya göre bu hafta başında dağda topladığı mantarları eve götürdü ve yemek yaparak kardeşleri ile birlikte yedi. Sabah 7 çocuğunun da rahatsızlandığını gören baba Halid Essaned, hemen çocuklarını Rakka Hastanesi’ne götürdü. Ancak yolda 3 yaşındaki Seemir ile 11 yaşındaki Ahmed öldü. Rakka Hastanesi’nde ilk müdahaleleri yapılan 5 kardeş de, ambulansla Türkiye’ye sevk edildi.

  NOFA'NIN ORGANLARI CİDDİA HASAR GÖRDÜ

  Sınırda Türk ambulansları tarafından alınan çocuklar önce Şanlıurfa Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak burada iç organları ciddi zarar gören 17 yaşındaki Dinane ile 7 yaşındaki Ragat da yaşamını yitirdi. Acilen karaciğer nakli yapılması gereken 3 kardeş, Malatya’daki Turgut Özal Tıp Merkezi’ne getirildi. Burada tedavi altına alınan kardeşlerden 19 yaşındaki Muhammed ile 8 yaşındaki Cemel de 4 gün sonra yaşamını yitirdi. 7 kardeşten geride kalan 9 yaşındaki Nofa, yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Baba Halid Essaned ve eşi Rakka’daki köylerinde taziyeleri kabul ederken, amca Abdullah Essaned Malatya’da Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yeğeni Nofa’nın başında bekliyor.

  NOFA'YA ACİL NAKİL GEREKİYOR

  Zehirli mantar nedeniyle karaciğerinin iflas etme noktasına geldiği belirtilen Nofa’ya karaciğer nakli gerektiği belirtilirken, amca Abdullah yeğeni için gerekirse kendi karaciğerini verebileceğini söyledi. Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndaki doktorlar, şimdi Essaned ailesinin sağ kalan tek çocukları Nofa’nın hayatta kalabilmesi için karaciğer bekliyor.


  Görüş Bildir