Petrol
86.06
2.15%
Euro
19.3114
0.34%
Dolar
18.6381
0.00%
Altın
1.054
0.64%
Borsa
4958
-0.08%
Bitcoin
319.397
1.88%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Suriyelilerin vatandaş yapıldığı iddiaları üzerine açıklama

  Suriyelilerin Türk vatandaşlığına geçirildiğine dair iddiaları Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yalanladı.
  • Haber Merkezi
  • 23.12.2019 - 17:36
  Suriyelilerin vatandaş yapıldığı iddiaları üzerine açıklama

  Suriyelilerin vatandaş yapıldığı iddiaları üzerine açıklama #1

  Suriye vatandaşlarının Türkiye vatandaşlığına geçirildiğine dair iddialar üzerine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü açıklama yaptı.

  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sosyal medyada vatandaşlık işlemlerine ve Türk soylularla ilgili yapılan işlemlere dair gerçek dışı, spekülatif, tahrik içerikli iddiaların yer aldığı belirtildi.

  "BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN DEĞİL"

  Türk vatandaşlığının kazanılma yollarının 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında düzenlendiği, yurt dışından başvuru alınmasının mümkün olmadığı ve şahsi müracaatın gerekli olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  Uygulamada ilgili komisyonlar tarafından mülakat da gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede yurt dışından liste alınarak Suriyelilerin vatandaş yapıldığı iddiaları tümüyle gerçek dışıdır.

  Esasen ilgili herkesin de çok iyi bildiği üzere Türk soylu kardeşlerimizin iş ve işlemleri yasal prosedürlerde de kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılmak suretiyle öncelikli ve ayrıcalıklı olarak yürütülmektedir.

  Bu kapsamda ülkemizde farklı uyruklardan toplam 386 bin 553 Türk soyluya belge düzenlenerek yasal kalış hakkı sağlanmıştır.

  Yoğunluğun fazla olduğu İstanbul'da Türk soyluların hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla Dünya Ticaret Merkezi'nde 11 Kasım'da özel bir ofis de oluşturulmuştur. Genel Müdürlük bünyesinde de Türk ve Akraba Topluluklar Grubu Başkanlığı bu amaçla faaliyet yürütmektedir."


  Görüş Bildir