Euro
9.3146
-0.78%
Dolar
7.8071
-0.82%
Altın
453.51
-0.99%
Borsa
1.341
-0.09%
Bitcoin
133.400
0.00%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Telefon hırsızını yakalatan uygulamayı Almanlara sattı

  Adana'da telefon hırsızlarının oyununu bozan uygulama Türkiye'de ilgi görmeyince, uygulamayı Almanlar satın aldı.
  • İHA
  • 03.09.2019 - 13:05
  • Güncelleme : 03.09.2019 - 13:05
  Telefon hırsızını yakalatan uygulamayı Almanlara sattı

  Yazılım Mühendisi Berkan Arıkan, 2017 yılında Seyhan ilçesi Reşatbey Mahallesi'nde arkadaşlarıyla büfede alışveriş yaptığı sırada 2 bin TL değerindeki cep telefonunu büfe önündeki masaya bıraktı.

  YAZILIM İLE HIRSIZI ELE VERDİ

  Alışveriş bittikten sonra telefonu koyduğu yerde göremeyen Arıkan, durumu polise bildirdi. Polis ekipleri olay yerine gelinceye kadar Berkan Arıkan, yanında bulunan dizüstü bilgisayarını açarak kendi ürettiği ve bir süre önce telefonuna yüklediği yazılım ile hırsızın telefonu aldıktan sonra hangi istikamete gittiğini belirledi.

  Telefon hırsızını yakalatan uygulamayı Almanlara sattı #1

  TELEFONUN KAPATILMASINI ENGELLEDİ

  Polis ekipleriyle birlikte hırsızın bulunduğu Yeşilyuva Mahallesi, Prof. Dr. Sebahattin Zaim Parkı’na giden Berkan Arıkan, yazılım sayesinde telefonu kapatmak isteyen hırsız Tuncay Y.’nin telefonu kapatmasını da engelledi.

  Türkiye’de destek bulamadığı yazılımı Almanlara sattı VİDEO

  HIRSIZ YAKALANDI

  Ayrıca Arıkan, hırsıza, “Telefonu polise teslim et”, “Sayın hırsız, telefonu bırak”, “Sayın hırsız, polisi aradık” şeklinde mesajlar atarak, uyarılarda bulunup hırsızı yakalattı. Bunun üzerine ise Arıkan, yazılımın tanıtımını yapıp destek istedi ve programın Türkiye’deki elektronik ürünlerde kullanılması için çaba gösterdi.

  Telefon hırsızını yakalatan uygulamayı Almanlara sattı #2

  DÜNYAYA PAZARLAMAYA BAŞLADI

  Ancak ülkede gerek devlet desteği gerek özel sektör desteği alamayan Arıkan, 2018 yılında programı 3 bin euroya Almanya’dan gelen bir firmaya sattı. Alman firma ise Arıkan’ın yazılımını hükümetten destek alarak geliştirdi ve dünyaya pazarlamaya başladı.

  "İNSANLARIN DEĞERİNİ BİLMİYORUZ"

  Arıkan, destek bulamayarak çok ucuz fiyata sattığı program için üzgün olduğunu belirterek, “Aslında Türkiye’den teklif aldık ama hiçbiri maddi anlamda tatmin edici düzeyde değildi. Biz rağbet görmeyince projeyi askıya aldık. 4 ayda hobi olarak geliştirdiğimiz proje maalesef Türkiye’de gerekli destek görmedi. Kısa süre içerisinde proje Almanya’dan teklif aldık ve Almanya’da bir firmaya satmak zorunda kaldık. Türkiye’de bu işler biraz sıkıntılı ilerliyor galiba. Elimizdeki imkanları değerlendiremiyoruz. Çok yetenekli arkadaşlarımız var. Bizim tanıdığımız çok yetenekli arkadaşlarımız var. Fakat piyasa koşulları mı ya da başka yere odaklandığımızdan dolayı mı elimizdeki projelerin ve insanların değerini bilmiyoruz.” dedi.

  Telefon hırsızını yakalatan uygulamayı Almanlara sattı #3

  "KENDİ YAZDIĞIM YAZILIMI SATIN ALIP KULLANIYORUM"

  Kendi yazdığı ve daha sonra sattığı, Alman firmanın da dünyaya pazarladığı programı şu an kendisinin de kullandığını aktaran Arıkan, "Biz projeyi mecburen Almanya’ya sattık ve bunun için üzgünüz. Ancak insanlar hayatını idame etmek zorundalar. Almanya’ya 3 bin euroya satıldı 2018 senesinde. Almanya’dan bu programı alan arkadaşlar devletten destek alıp projeyi daha da geliştirdiler. Bizim burada yapamadığımız devlet desteğini onlar alarak projeyi geliştirip şu anda kullanıma sundular. Biz de kendi telefonumuza indirip kullanıyoruz programı. Kendi yazdığım programı sattım ve daha sonra kullanmak için satın aldım. Kendi yazdığım yazılımı şu anda satın alıp kullanıyorum.” diye konuştu.

  Telefon hırsızını yakalatan uygulamayı Almanlara sattı #4

  YAPAY ZEKA PROJESİ

  Yapay zeka ile alakalı projeler yaptığını ve devletten bu konuda destek beklediğini anlatan Berkan Arıkan, “Şu anda halen bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yapay zeka ile ilgili projemiz var. Çocukların gelişimini takip eden ve meslek tercihini yönlendiren bir yazılım üzerinde çalışıyoruz. Umarım aynı şekilde destek görmeme gibi talihsizlik olmaz da bu projeyle beraber ilerleriz.” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir