Petrol
94.07
-0.90%
Euro
18.3124
0.39%
Dolar
17.9625
0.28%
Altın
1.029
0.68%
Borsa
279
0.00%
Bitcoin
432.357
4.10%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C
  Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

  Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

  Türk bilim insanları uluslararası gezegen arama çalışmalarında ilk meyvesini aldı.
  • 13.08.2017 - 19:09

  Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi, Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen" keşfetti.

  TÜRK, JAPON VE RUS ORTAKLIĞI SONUÇ VERDİ

  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Ankara Üniversitesi'nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen "gezegen arama" çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

  Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi #1

  "GEZEGENE ATATÜRK İSMİNİ VEREBİLİRİZ"

  Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta buldukları Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen"e "Türk ismi" koymak istediklerine dikkati çeken Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti. Yılmaz, "Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve "Atatürk" isimleri aklımdan geçti." ifadelerini kullandı.

  Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi #2

  HASSAS GÖZLEMLER, GEZEGENİ KEŞFETTİ

  Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile Antalya Bakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi'nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

  Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi VİDEO

  Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir